Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Restituire aport asociat in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Restituire aport asociat in valuta

O societate are un asociat strain care a participat la capitalul social cu 1000 euro in 2009 cand echivalentul in lei inregistrat in contul 1012 si i actul constitutiv a fost 3.700 lei.
In 2019 se face operatiunea de diminuare a capitalului social si reducerea aportului asociatului strain cu 500 euro, echivalentul a 1.850 lei. Cursul de schimb actual este 4.7lei/euro.
Intrebare: este corect urmatorul tratament contabil/fiscal:
-reducere capital social cf. Hot AGA: 1012=456 cu suma de 1850 lei( echivalent 500euro). Contul 1012 fiind un cont care nu se reevalueaza, se diminueaza cu suma in lei aportata initial.
-plata catre asociatul strain a aportului partial 500 euro:
456=5124 500euro 2.350 lei
665=456 500 lei.Contul 456 este un cont de datorii, in acest caz datorii in valuta supus reevaluarii, deci la plata se va evidentia diferenta de curs valutar ca si cost al societatii.
Va rog sa ne spuneti daca acest trament contabil si fiscal este corect. Daca nu este corect, care ar fi tratamentul corect.
Multumesc,
Gabriela Achim
george-neagu, moderator
Totul se calculeaza numai in lei. Si atunci cand s-a facut infintarea firmei, nu a contat ca a adus valuta ca aport caci pana la urma moneda nationala e leul. Ii veti da acum doar lei. Capitalul social al firmei este doar in lei.
george-neagu, moderator