Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere validare poprire-pot sa cer anulare cerere ca ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere validare poprire-pot sa cer anulare cerere ca ramasa fara obiect?

Buna ziua,
In firma mea am un angajat asupra caruia i s-a infiintat poprire pe salariu, iar eu ca angajator din diferite motive nu am virat cota parte din salariul debitorului catre executor.
Acum executorul a introdus cerere de validare a popririi.
Intrebare: Daca atasez dovada platii unui cuantum din intreg debit pot invoca respingerea cererii ca ramasa fara obiect? sau trebuia sa achit tot debitul ca sa invoc asta?
A doua intrebare: E legal sa achit tot debitul si apoi sa ma reglez eu cu angajatul meu sa ii opresc din salariu?
Vreau sa dovedesc ca nu am fost de rea credinta pentru a nu fi amendat.
Multumesc.
adina.rostotchi, utilizator
Nu cred că cererea executorului este fără obiect, de vreme ce n-ați virat suma întreagă cerută în încheierea de executare.

Trebuie să motivați în fapt și în drept, că n-ați fost de rea-credință, adică să aveți motive întemeiate.
multumesc pt raspuns. Intre timp, debitorul a virat toata datoria, deci da, a ramas fara obiect cererea.
Dacă e așa, luați legătura cu executorul, și rugați-l să-și retragă cererea de chemare în judecată.
Dacă nu dorește acest lucru, apărați-vă în instanță prin depunerea la dosar a probelor scrise.