avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere validare poprire-pot sa cer anulare cerere ca ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere validare poprire-pot sa cer anulare cerere ca ramasa fara obiect?

Buna ziua,
In firma mea am un angajat asupra caruia i s-a infiintat poprire pe salariu, iar eu ca angajator din diferite motive nu am virat cota parte din salariul debitorului catre executor.
Acum executorul a introdus cerere de validare a popririi.
Intrebare: Daca atasez dovada platii unui cuantum din intreg debit pot invoca respingerea cererii ca ramasa fara obiect? sau trebuia sa achit tot debitul ca sa invoc asta?
A doua intrebare: E legal sa achit tot debitul si apoi sa ma reglez eu cu angajatul meu sa ii opresc din salariu?
Vreau sa dovedesc ca nu am fost de rea credinta pentru a nu fi amendat.
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2019
adina.rostotchi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:27, 8 Ianuarie 2020
Nu cred că cererea executorului este fără obiect, de vreme ce n-ați virat suma întreagă cerută în încheierea de executare.

Trebuie să motivați în fapt și în drept, că n-ați fost de rea-credință, adică să aveți motive întemeiate.
multumesc pt raspuns. Intre timp, debitorul a virat toata datoria, deci da, a ramas fara obiect cererea.
Dacă e așa, luați legătura cu executorul, și rugați-l să-și retragă cererea de chemare în judecată.
Dacă nu dorește acest lucru, apărați-vă în instanță prin depunerea la dosar a probelor scrise.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt persoana juridica, am un angajat caruia i s a impus o poprire ... nicolas28 nicolas28 Sunt persoana juridica, am un angajat caruia i s a impus o poprire , este o datorie de 2500 lei din anul 2005, acest salariat nu detine card si banii de ... (vezi toată discuția)
Decizie executor judecatoresc letitias letitias Am un angajat pentru care am primit de la un executor judecatoresc o decizie de poprire pe venituri. Chiar sunt obligata sa-i opresc din salariu? Eu nu ... (vezi toată discuția)
Firma nu pune in aplicare executarea alexa_sidorencu alexa_sidorencu Am mers la un executor pt a pune in aplicare o hot judecatoreasca,mai exact pt plata pensiei alimentare,dupa 6 luni executorul mi-a spus ca firma nu raspunde ... (vezi toată discuția)