avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere validare poprire-pot sa cer anulare cerere ca ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere validare poprire-pot sa cer anulare cerere ca ramasa fara obiect?

Buna ziua,
In firma mea am un angajat asupra caruia i s-a infiintat poprire pe salariu, iar eu ca angajator din diferite motive nu am virat cota parte din salariul debitorului catre executor.
Acum executorul a introdus cerere de validare a popririi.
Intrebare: Daca atasez dovada platii unui cuantum din intreg debit pot invoca respingerea cererii ca ramasa fara obiect? sau trebuia sa achit tot debitul ca sa invoc asta?
A doua intrebare: E legal sa achit tot debitul si apoi sa ma reglez eu cu angajatul meu sa ii opresc din salariu?
Vreau sa dovedesc ca nu am fost de rea credinta pentru a nu fi amendat.
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2019
adina.rostotchi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:27, 8 Ianuarie 2020
Nu cred că cererea executorului este fără obiect, de vreme ce n-ați virat suma întreagă cerută în încheierea de executare.

Trebuie să motivați în fapt și în drept, că n-ați fost de rea-credință, adică să aveți motive întemeiate.
multumesc pt raspuns. Intre timp, debitorul a virat toata datoria, deci da, a ramas fara obiect cererea.
Dacă e așa, luați legătura cu executorul, și rugați-l să-și retragă cererea de chemare în judecată.
Dacă nu dorește acest lucru, apărați-vă în instanță prin depunerea la dosar a probelor scrise.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt persoana juridica, am un angajat caruia i s a impus o poprire ... nicolas28 nicolas28 Sunt persoana juridica, am un angajat caruia i s a impus o poprire , este o datorie de 2500 lei din anul 2005, acest salariat nu detine card si banii de ... (vezi toată discuția)
Firma nu pune in aplicare executarea alexa_sidorencu alexa_sidorencu Am mers la un executor pt a pune in aplicare o hot judecatoreasca,mai exact pt plata pensiei alimentare,dupa 6 luni executorul mi-a spus ca firma nu raspunde ... (vezi toată discuția)
Decizie executor judecatoresc letitias letitias Am un angajat pentru care am primit de la un executor judecatoresc o decizie de poprire pe venituri. Chiar sunt obligata sa-i opresc din salariu? Eu nu ... (vezi toată discuția)