Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua . Daca in urma cu aprox 27-30 ani tata si mama au avut un teren cu o casuta batraneasca primit de la C.A.P. intr-un satuc de vre-o 30 arii aprox. Iar cand tata a decedat mama dupa 3 luni de la deces a plecat prin timisora la alte neamuri neavand conditii sa ma intretina pe la varsta de 7 ani am fost dat la o casa de copii eu am aflat de terenul acesta in urma cu aprox. 3/4 ani Si am fost sa ma interesez de acel terwn so acolo in casuta aceea batraneasca dar era mai renovata si mai modificata locuia o doamna de aproape o seama cu mama cam de vreo 50-55 ani si am vorbit cu ea cine aunt eu daca ma cunoaste si daca stie cum a ajuns ea in ppsesia acestui teren inde locuiau parintii mei. Ea mi-a raspuns in sec ca are un contract de vanzare cumparare intre ea si tatal meu facut de mana inainte sa moara si sa stea cu mama mea. Iam cerut sa imi aratae acel contract . Nu o data nici de 2 ori ,,, ci de aproximativ 5-6 ori si a adus diferite motive ca sa nu mil arate, am fost la primarie sa vad ce rezolv si acolo dupa numele tatalui mel am foat recunoscut imediat si dupa 30 ani si de vecini si de inginerul satului de la vreme aceea . Iar noul inginer din comuna mi.a aratat un registru cu acel terwn ca este detinut de tata doar ca nu sia facut acte pe acel teren si de atunci nimeni nu e proprietar aceea eraoana care locuieate acolo sta fara sa plateasca taxe la primarie sau undeva si sta de mult acolo . Dar nimeni nu are treaba ei, intrebarea mea eu ce ppt sa fac . E nevoie sa o dau in judecata ? E costisitor?.
Da, o puteti da in judecata, puteti cere ajutor public judiciar.

Insa inainte de amerge in instanta sau la avocat strangeti tot ce puteti ca probe. De la copie Certificat Deces tata, eventual in scris de la cei care v-au recunoscut ca stiu cine sunteti. Cerere la Primarie sa va dea informatii legate de statusul terenului, cine figureaza proprietar, exact ce ati spus aici ca v-au spus. Absolut orice hartie, document puteti face rost, proba scris sau martori. Pe urma vorbiti cu un avocat, asa poate aflati ce mai aveti nevoie si etc. Ideal sa va ocupati personal merge mai repede decat prin adrese facute de avocat. Dar unde nu puteti dvs, lasati avocatul sa se ocupe ulterior.

Corina89 a scris:

Da, o puteti da in judecata, puteti cere ajutor public judiciar.

Insa inainte de amerge in instanta sau la avocat strangeti tot ce puteti ca probe. De la copie Certificat Deces tata, eventual in scris de la cei care v-au recunoscut ca stiu cine sunteti. Cerere la Primarie sa va dea informatii legate de statusul terenului, cine figureaza proprietar, exact ce ati spus aici ca v-au spus. Absolut orice hartie, document puteti face rost, proba scris sau martori. Pe urma vorbiti cu un avocat, asa poate aflati ce mai aveti nevoie si etc. Ideal sa va ocupati personal merge mai repede decat prin adrese facute de avocat. Dar unde nu puteti dvs, lasati avocatul sa se ocupe ulterior.

Multumeac . La primarie inca figureaza tata ca detinator teren , am certificat castaorie parinti si cerrificat deces tata. La primarie am cerut ceva documente si intradevar daca trebuia sa imi dea ceva hartii mi sa ceeut sa aduc si certificatul meu de nastere. Alaturi de certificatul de casatorie ai ce acte mai am sa dovedesc ca sunt fiil tatalui
Da, strangeti tot ce puteti din puncte de evdere al actelor, chiar daca vi se par inutile sau ca nu ati avea nevoie. Mai bine sa aveti si sa nu faceti uz de ele, decat sa alergati dupa asa ceva.

Corina89 a scris:

Da, strangeti tot ce puteti din puncte de evdere al actelor, chiar daca vi se par inutile sau ca nu ati avea nevoie. Mai bine sa aveti si sa nu faceti uz de ele, decat sa alergati dupa asa ceva.

In regula multumesc . O sa incerc sa adun ce pot si sa ma mai duc odata la primaria din comuna sa vad ce e de facut