avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident auto, la semafor cu 4 masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident auto, la semafor cu 4 masini

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 17:32, 20 Decembrie 2019
Buna ziua.
Nu,de ce ar trebui sa fie sancționați dacă nu au încălcat nici o regula de circulatie. Sau au încălcat? menționați toată povestea.

Luk23 a scris:

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!

Ultima modificare: Joi, 19 Decembrie 2019
Cristinel Horeanu, Consilier juridic


Cristinel Horeanu a scris:

Buna ziua.
Nu,de ce ar trebui sa fie sancționați dacă nu au încălcat nici o regula de circulatie. Sau au încălcat? menționați toată povestea.

Luk23 a scris:

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!



Buna seara, ref la accidentul in lant, mentionez: cele 3 masini stationau la semafor si au fost lovite de a 4 a masina si din aceasta cauza au intrat una in cealalta( ( masina 4 a proiectat masina 3, in masina 2 care a intrat in masina 1. Voiam sa stiu daca primele masini, adica 1,2,3 risca vreo contraventie rutiera!? Multumesc!
Cum v-am spus, nu are de ce sa fie sancționați.

Luk23 a scris:



Cristinel Horeanu a scris:

Buna ziua.
Nu,de ce ar trebui sa fie sancționați dacă nu au încălcat nici o regula de circulatie. Sau au încălcat? menționați toată povestea.

Luk23 a scris:

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!



Buna seara, ref la accidentul in lant, mentionez: cele 3 masini stationau la semafor si au fost lovite de a 4 a masina si din aceasta cauza au intrat una in cealalta( ( masina 4 a proiectat masina 3, in masina 2 care a intrat in masina 1. Voiam sa stiu daca primele masini, adica 1,2,3 risca vreo contraventie rutiera!? Multumesc!

Singurul vinovat în producerea accidentului este conducătorul ultimului autoturism.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie rutiera - pastrarea distantei fata de masina din fata la semafor cristian_64 cristian_64 asteptand la semafor venirea culorii verzi sunt lovit din spate de o alta masina si proiectat in masina din fata. Intrebarea este daca sunt vinovat sau nu de ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca sorinpocol sorinpocol Avand autoturismul parcat, am fost lovit lovit de o alta masina(taxi). Am fost la asigurator si acesta a spus ca masina fiind parcata in zona indicatorului ... (vezi toată discuția)
Dosar dauna- accident cu 3 autovehicule nec_cristina nec_cristina buna ziua!rog o indrumare in urmatoare situatie:in data de 28 dec 2014 mi.a fost avariata masina(aceasta fiind stationata in parcarea de resedinta) si masina ... (vezi toată discuția)