Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident auto, la semafor cu 4 masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident auto, la semafor cu 4 masini

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!
Buna ziua.
Nu,de ce ar trebui sa fie sancționați dacă nu au încălcat nici o regula de circulatie. Sau au încălcat? menționați toată povestea.

Luk23 a scris:

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!

Cristinel Horeanu, Consilier juridic

Cristinel Horeanu a scris:

Buna ziua.
Nu,de ce ar trebui sa fie sancționați dacă nu au încălcat nici o regula de circulatie. Sau au încălcat? menționați toată povestea.

Luk23 a scris:

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!

Buna seara, ref la accidentul in lant, mentionez: cele 3 masini stationau la semafor si au fost lovite de a 4 a masina si din aceasta cauza au intrat una in cealalta( ( masina 4 a proiectat masina 3, in masina 2 care a intrat in masina 1. Voiam sa stiu daca primele masini, adica 1,2,3 risca vreo contraventie rutiera!? Multumesc!
Cum v-am spus, nu are de ce sa fie sancționați.

Luk23 a scris:

Cristinel Horeanu a scris:

Buna ziua.
Nu,de ce ar trebui sa fie sancționați dacă nu au încălcat nici o regula de circulatie. Sau au încălcat? menționați toată povestea.

Luk23 a scris:

buna ziua
accident cu 4 masini la semafor. masina 1 , 2 , 3 stationau la culoarea rosie a semaforului. masina 4 loveste in spate masina 3, care loveste masina 2 care la randul ei loveste masina 1. clar ca masina 4 poarta raspunderea. conducatorii auto din masinile 3 si 2 sunt vinovati, ei fiind prinsi la mijloc? risca sa fie sanctiuonati cu amenda?
multumesc!

Buna seara, ref la accidentul in lant, mentionez: cele 3 masini stationau la semafor si au fost lovite de a 4 a masina si din aceasta cauza au intrat una in cealalta( ( masina 4 a proiectat masina 3, in masina 2 care a intrat in masina 1. Voiam sa stiu daca primele masini, adica 1,2,3 risca vreo contraventie rutiera!? Multumesc!

Singurul vinovat în producerea accidentului este conducătorul ultimului autoturism.
ing. Ioan Ciobanu