Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

ce se intampla daca pana pe intai ianuarie i-mi gasesc un loc de munca?sunt nevoita sa mai stau in preavizul dat de patron?
Depinde despre ce preaviz este vorba. Aduceti precizari daca doriti un raspuns corect.
Nu puteti solicita renuntarea la preaviz, il lasati sa se termine.
Puteti avea doua contracte in derulare oricand. Nu trebuie sa incetati un contract ca sa va puteti angaja la alt loc de munca, doar cartea de munca o sa o duceti dupa ce terminati preavizul platit de la celalat angajator. Dupa ce terminati preavizul, daca v-au concediat cu somaj, nu este obligatoriu sa va prezentati la somaj.
Doina Elena, Consultant resurse umane
este vb de preaviz dat de patron in baza art 65 al1
1. Nu puteti renunta la preaviz.
2. Vorbiti cu noul angajator sa incheiati CIM cu o data mai tarziu sau, daca puteti, incheiati un CIM inainte de incetarea celui actual, asa cum v-a zis colega mea, @namiru.
In cazul preavizului acordat in baza art 65 din codul mucii aveti posibilitatea sa munciti doar 4 ore pe zi (jumatate din timpul de lucru) fara diminuarea drepturilor salariale.