Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intocmirea actelor aditionale cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intocmirea actelor aditionale cim

La modificarea salariului si intocmirea CIM, actul aditional trebuie intocmit anterior sau ulterior de la data la care produce efecte? (nu ma refer la majorarea salariului minim, ci in general)
Multumesc frumos!
Buna ziua.Anterior,cu specificare datei de intrare în vigoare,cu excepția situațiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege sau în contractul colectiv de muncă aplicabil.

editat : citare mesaj anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic
Codul Muncii
art.17
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.