Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata.

Sunt angajat in cadrul unei companii de stat de 5 ani In CCM avem prevazute prime cu ocazia zilei de 01 decembrie si Craciun. In perioada 26.11-25.12 a acestui an am beneficiat de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale. Este normal sa nu beneficiez de aceste prime?
Daca aveti posibilitatea postati-ne prevederea referitoare la acordarea primelor (modul, conditiile de acordare etc.) ...
Nu cred ca imi permite site ul sa postez documente. Am tot incercat. Probabil nu ma pricep foarte bine.

Cornel Vasile a scris:

Daca aveti posibilitatea postati-ne prevederea referitoare la acordarea primelor (modul, conditiile de acordare etc.) ...

Nu documente ... scrieti clauza cum este mentionata in ccm.
Adaosurile la salariul de baza sunt :
a) premiile ocazionale prevazute in BVC, se acorda din fondul de premiere, si se vor acorda conform anexei 3. (Nu este cazul meu ).
b) prime in cuantum de ...... net/salariat, acordate cu urmatoarele ocazii : Craciun ; ziua nationala ( 1 decembrie ). De aceste prime nu vor beneficia salariatii cu o vechime mai mica de 6 luni in companie.
c) primele de la alin a si b se bor acorda cu consultatrea sindicatelor.
Nu se spune nimic despre neacordatea acestora.

Cornel Vasile a scris:

Nu documente ... scrieti clauza cum este mentionata in ccm.

Intr-adevar, din ce ati postat nu reies si motivele pentru care nu se acorda.In acest caz, puteti :
- sesiza Inspectoratul Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

- promova o actiune in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.

- apela la mediere