avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel

Buna ziua!Am fost condamnata la 3 ani cu suspendare pt fals in inscrisuri sub semnatura privata si inselaciune,pt niste fapte comise in anul 2013.Procurorul a cerut condamnarea mea cu executare,insa,judecatorul mi-a dat cu suspendare.Parchetul a facut apel imediat dupa primirea minutei.Intrebarea mea este,pot primi pedeapsa cu executare in urma apelului?Tin sa mentionez ca nu am avut cazier,mi-am recunoscut faptele de la bun inceput,am colaborat cu organele de ancheta si m-am prezentat la audieri ori de cate ori am fost chemata si am avut un comportament normal.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ancutza@09 , utilizator 22:27, 22 Decembrie 2019
Buna ziua,
Nu cred ca poate ghici cineva verdictul instantei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Regula este inchisoarea dar depinde de aprecierea instantei in functie de argumentele prezentate ceea ce va decide, respectiv suspendare sau executare.
Conteaza foarte mult si ce complet veti nimeri.
Daca nimeriti judecatori fosti procurori va trebuie avocat foarte bun ca sa ii convinga pe baza de argumente ca nu trebuie sa ajungeti dupa gratii.
Fara avocat foarte bun, care sa pledeze foarte bine, de regula, cam castiga parchetul in apel.
Nu este insa o.regula universal valabila...
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Decembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si daca e sa imi dea cu executare,care ar fi cuantumul pedepsei?O sa am dreptul de a face recurs?Va multumesc!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Regula este inchisoarea dar depinde de aprecierea instantei in functie de argumentele prezentate ceea ce va decide, respectiv suspendare sau executare.
Conteaza foarte mult si ce complet veti nimeri.
Daca nimeriti judecatori fosti procurori va trebuie avocat foarte bun ca sa ii convinga pe baza de argumente ca nu trebuie sa ajungeti dupa gratii.
Fara avocat foarte bun, care sa pledeze foarte bine, de regula, cam castiga parchetul in apel.
Nu este insa o.regula universal valabila...


Probabil ca cei 3 ani ar deveni cu executare in regim de detentie.
Recursul in casatie nu va poate ajuta daca iesiti rau in apel.
Si chiar sa se ajunga sa imi dea cu executare?Prejudiciul este mic,s a disjuns latura civila cu prejudiciul,si urmeaza a se judeca,deci nu am o suma pe care sa o platesc,cazier nu am,am fost de acord cu munca in folosul comunitatii,in prima instanta am primit 120 de zile,am fost cercetata in stare de libertate,mi am recunoscut fapta de la inceput,am avut un comportament absolut normal pe perioada cercetarilor,am un copil minor in intretinere,fiind divortata.Cred ca atarna mult faptul ca infractiunile au fost in concurs,vre o 40 de acte materiale.Va multumesc!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Probabil ca cei 3 ani ar deveni cu executare in regim de detentie.
Recursul in casatie nu va poate ajuta daca iesiti rau in apel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs?! zorro22 zorro22 buna ziua, sunt parte vatamata intr-un proces penal (inselaciune)...s-a dat verdictul de vinovat pentru invinuit cu obligativitate de plata a daunelor si ... (vezi toată discuția)
Bună ziua ! am o întrebare și eu . la prima fapta furt calificat ... Madalina Anamaria Madalina Anamaria Bună ziua ! Am o întrebare și eu . La prima fapta furt calificat conținu 4 acte . Reținere 24 de ore ulterior control juridiciar 60 de zile . Fapta ... (vezi toată discuția)
Ajutor va rog! recurs la condamnare se poate ? ati24 ati24 buna ziua am mai scris in acest forum cu acest subiect este vb de o inselaciune de 3000 de euro a 15 persoane cu niste locuinte anl . Acuma am primit ... (vezi toată discuția)