Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatie minori in caz de divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatie minori in caz de divort la notar

Am o prietena care a divortat la notar acum 2 ani.A ramas sa locuiasca cu cel de acre a divortat cu cu copiii in aceeasi casa pentru care plateste inca la executori ratele neachitate de fostul sot. Situatia degenereaza de multe ori (individul e gelos, o ameninta cu moartea, sau chiar ca nu-i "lasa copiii") si este nevoita sa se certe cu el sau chiar sa parasesca casa!Salariul inca grevat de 2 popriri (pe care le plateste singura desi le-a facut impreuna cu fostul sot) nu-i permite sa inchirieze o locuinta!Copiii nu-l mai suporta dar... sunt nevoiti sa ramana cu el in timp ce mama merge la rude sau pe strada!Ce e de facut???Incerc sa o ajut, dar...as vrea si o baza legala! Intentionez sa-i sugerez sa ceara o ordonanta presedintiala de incredintare a minorilor, dar inca nu are un domiciliu stabil.Divortul s-a stabilit la notar, nu la tribunal(lipsa banilor), iar insul nu plateste pensie alimentara!Ce e de facut?Casa la care plateste de un amar de ani si la care ar avea dreptul e proprietate comuna!Niste sfaturi va rog!
Buna seara,
Prin decizia notariala la cine este stabilit domiciliul minorilor?
Daca este la mama atunci aceasta poate solicita un ordin de protectie cu evacuarea individului.
Daca nu este stabilit domiciliul minorilor (desi ar fi imposibil) atunci sa solicite in instanta atat un ordin de protectie cu evacuarea individului cat si stabilirea domiciliului minorilor la mama
Luati legatura cu un avocat.
Multumesc pentru raspuns!Custodia e comuna din cate stiu eu. O s-o intreb. Problema e ca ei stau in aceeasi casa. Cu tot divortul, partajul nu s-a realizat, pentru ca insul nu a vrut sa treaca casa pe numele mamei si al copiilor!Desi in prima faza a fost de acord, s-a razgandit, iar casa poate fi oricand luata de un interlop caruia individul ii datoreaza bani!
Si eu sunt de parere ca trebuie sa ia legatura cu un avocat pentru a se vedea exact despre ce este vorba si pentru a se analiza solutiile posibile in concret.
Ar fi posibil un ordin de protectie dar ar fi vorba de cateva luni.
Va trebui sa se mute foarte probabil.
Acestea ar fi primele.repere dar aspectele de baza trebuie examinate in amanunt.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Trebuie vazut ce scrie in conventia aia notariala, unde e locuita copiilor si ce pensie da cine si cui.. reveniti cu detalii.
In ce priveste casa.. ori nu a platit rate, ori i-o ia interlopul.. nici aici nu aveti detalii despre situatie.
Ce poate face e sa ceara emiterea unui ordin de restrictie si protectie, insa pt asta trebuie sa dovedeasca ca e violent- trebuia sa cheme politia cand devine violent..
Mai trebuie sa ceara partajul, pt taxa de timbru, poate solicita ajutor public judiciar., aici depinde daca merita.. cat mai e de platit la casa ca si rate sau ce alte datorii sunt ?
gi-jane2, moderator
Poate să ceară instituirea unui ordin de protecție, dar pentru asta este nevoie să solicite ajutorul poliției atunci când individul devine violent. Poliția poate institui un ordin de protecție temporar, iar o instanță de judecată poate admite sau nu prelungirea ordinului pe o anumită perioadă de timp.

Lauramoro a scris:

Am o prietena care a divortat la notar acum 2 ani.A ramas sa locuiasca cu cel de acre a divortat cu cu copiii in aceeasi casa pentru care plateste inca la executori ratele neachitate de fostul sot. Situatia degenereaza de multe ori (individul e gelos, o ameninta cu moartea, sau chiar ca nu-i "lasa copiii") si este nevoita sa se certe cu el sau chiar sa parasesca casa!Salariul inca grevat de 2 popriri (pe care le plateste singura desi le-a facut impreuna cu fostul sot) nu-i permite sa inchirieze o locuinta!Copiii nu-l mai suporta dar... sunt nevoiti sa ramana cu el in timp ce mama merge la rude sau pe strada!Ce e de facut???Incerc sa o ajut, dar...as vrea si o baza legala! Intentionez sa-i sugerez sa ceara o ordonanta presedintiala de incredintare a minorilor, dar inca nu are un domiciliu stabil.Divortul s-a stabilit la notar, nu la tribunal(lipsa banilor), iar insul nu plateste pensie alimentara!Ce e de facut?Casa la care plateste de un amar de ani si la care ar avea dreptul e proprietate comuna!Niste sfaturi va rog!