Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul copilului

BUNA ZIUA AM O FETITA IN VARSTA DE 5 ANI CU BARBATUL CU CARE NU AM FOST CASATORITA NICIODATA FETITA ESTE PE NUMELE MEU CU LINIE IN CERTIFICATUL DE NASTERE LA TATA. FETITA A STAT IN GRIJA PARINTILOR LUI 1 AN CONTRA COST AM DOVEZI COMISIONELE BANILOR TRIMISI ACCESTORA EU AM VENIT IN TARA SI VREAU SA IAU FETITA CU MN IN STRAINATATE MA POATE OPRI ACCESTIA ??SI EU DIN RESPECT LAS FETITA SA ISI VIZITEZE ASA ZISI BUNICI DAR PROBLEMA ESTE CA EI FAC FIGURI CAND TREBUIE SA MIO ADUCA ACASA SI IMI INVATA FETITA SA NU VINA LA MN AU UN MEDIU DE TRAI ORIBIL FETITA A INVATAT UN VOCABULAR NEADECVAT DE LA EI TATAL SE JOACA LA JOCURIILE DE NOROC ESTE DEPENDENT AU O LOCUINTA SOCIALA NU MUNCESC NICI UNU CE SE POATE INTAMPLA POT SA IMI IA FETITA
@dalina, nu mai scrieti cu majuscule.
Va puteti lua copilul in strainatate, nu aveti nevoie de acordul nimanui. Anuntati-i dupa ce va mutati, altfel, tatal va poate impiedica, recunoscand-o.
Va multumesc frumos ptr raspuns dar nu mai este timp de impiedica ca eu luni plec va multumesc sarbatori fericite
imi pare rau sa va deranjez din nou dar nu cred ca ati inteles intrebarea mea ,el nu este trecut ca tata nicaieri si nici in certificatul de nastere nu figureaza nicaier si nu are nici o dovada ca este copilul lui si atunci pe cine sa recunoasca ?
Cred ca dumneavoastră nu ați înțeles răspunsul. Nu contează ca nu e trecut în certificat, tatăl poate oricând sa recunoască copilul și sa fie trecut în certificat. Nu puteți face nimic sa împiedicați asta dacă își va dori. Nu tine de dumneavoastră.
pe ce baza isi recunoaste el copilul ?si cine ma obliga pe mine sa imi car copilul la 5 ani prin tribunale si prin teste adn unde sunt drepturiile mamei ?