Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi după moartea tatalui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi după moartea tatalui

Buna seara! Tatăl meu a murit acum 3 săptămâni și am rămas eu și mama. Avem un apartament cu doua camere in Buc,in care locuiește mama și o casa in afara Buc in care locuiesc eu. Mama m a anunțat ca ea nu este de acord sa împărțim bunurile conform legii și ca vrea ca ap sa fie pe numele ei și casa pe al meu,ce pot face ca eu la succesiune sa împart in mod egal toate bunurile cu mama?
Va mulțumesc!
Daca nu impartiti amiabil va trebui sa va cautati avocat si sa deschideti proces.
Nu aveti alta cale daca nu va intelegeti.
Păi nici nu aveti cum sa le împărțiți egal.
Legal, mamei ii revine 5/8, iar dvs 3/8 din întreaga masa succesorala.
Cred ca ati fi mai in castig cu varianta propusa de mama.
Buna seara,
Conform legii bunurile se impart astfel:
BUNURI realizate in perioada casatoriei
- mama 5/8 in TOATE acele bunuri
- copiii impart in parti egale 3/8 (dumneavoastra primiti 3/8)
BUNURI proprii ale tatalui (realizate inainte de casatorie sau mostenite de el)
- mama 1/4 din toate acele bunuri
- dumneavoastra 3/4
Bunuri proprii ale mamei (realizate de ea inainte de casatorie sau mostenite de ea)
- mama tot pana la decesul ei.
Acum, e de preferat sa va intelegeti si sa dezbateti succesiunea la notar.
Daca nu va intelegeti va trebui sa va adresati instantei!