avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi după moartea tatalui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi după moartea tatalui

Buna seara! Tatăl meu a murit acum 3 săptămâni și am rămas eu și mama. Avem un apartament cu doua camere in Buc,in care locuiește mama și o casa in afara Buc in care locuiesc eu. Mama m a anunțat ca ea nu este de acord sa împărțim bunurile conform legii și ca vrea ca ap sa fie pe numele ei și casa pe al meu,ce pot face ca eu la succesiune sa împart in mod egal toate bunurile cu mama?
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 02:59, 23 Decembrie 2019
Daca nu impartiti amiabil va trebui sa va cautati avocat si sa deschideti proces.
Nu aveti alta cale daca nu va intelegeti.
Păi nici nu aveti cum sa le împărțiți egal.
Legal, mamei ii revine 5/8, iar dvs 3/8 din întreaga masa succesorala.
Cred ca ati fi mai in castig cu varianta propusa de mama.
Buna seara,
Conform legii bunurile se impart astfel:
BUNURI realizate in perioada casatoriei
- mama 5/8 in TOATE acele bunuri
- copiii impart in parti egale 3/8 (dumneavoastra primiti 3/8)
BUNURI proprii ale tatalui (realizate inainte de casatorie sau mostenite de el)
- mama 1/4 din toate acele bunuri
- dumneavoastra 3/4
Bunuri proprii ale mamei (realizate de ea inainte de casatorie sau mostenite de ea)
- mama tot pana la decesul ei.
Acum, e de preferat sa va intelegeti si sa dezbateti succesiunea la notar.
Daca nu va intelegeti va trebui sa va adresati instantei!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal ameninta copilul adult dupa moartea mamei criyssa criyssa Buna seara, mama a murit acum 2 ani si tatal de 1 an are amanta si tot venitul lui se duce la ea. El refuza sa mai achite datoriile catre stat, sa dea bani de ... (vezi toată discuția)
Succesiune simultana Ana Zidarescu Ana Zidarescu Buna ziua!Situatia se prezinta astfel:părinții mei împreună cu bunicul din partea mamei au dat la schimb 2 ap pt o casa la tara.in contract au fost ... (vezi toată discuția)
Mostenire Elena@ Elena@ Mama a decedat acum 17 ani, tatăl meu s-a recăsătorit. După moartea mamei nu s-a făcut succesiunea. După moartea tatălui ar trebui să facem ambele ... (vezi toată discuția)