Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnă cu zi liberă legală inclusă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnă cu zi liberă legală inclusă

Bună seara! După 28 ani de serviciu beneficiez de 25 de zile "lucrătoare" de concediu, adică de luni până vineri, fără sâmbătă și duminică.
In cazul in care sunt in concediu in ziua de 15 august (Sfântă Mărie), acea zi se consideră zi liberă sau concediu?
Repet: am concediu zile lucrătoare, nu zile calendaristice.
Multumesc!
Se consideră zi liberă ... altfel spus, nu intra in calculul zilelor de CO.

Codul Muncii
Art. 145
......
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
....