avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnă cu zi liberă legală inclusă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnă cu zi liberă legală inclusă

Bună seara! După 28 ani de serviciu beneficiez de 25 de zile "lucrătoare" de concediu, adică de luni până vineri, fără sâmbătă și duminică.
In cazul in care sunt in concediu in ziua de 15 august (Sfântă Mărie), acea zi se consideră zi liberă sau concediu?
Repet: am concediu zile lucrătoare, nu zile calendaristice.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:16, 23 Decembrie 2019
Se consideră zi liberă ... altfel spus, nu intra in calculul zilelor de CO.

Codul Muncii
Art. 145
......
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile de sarbatoare legala marianpr marianpr In luna August 2012 am fost in concediu de odihna, iar data de 15 August a fost una ditre zilele mele de concediu. Am solicitat inca o zi de concediu pe ... (vezi toată discuția)
Zilele de sâmbătă și de duminică fac parte din perioada de concediu legală? viktorV viktorV Stimați forumiști, Zilele de sâmbătă și de duminecă cuprinse în zilele de concediu legal, acordat salariatului și admise de angajator, fac parte din ... (vezi toată discuția)
Dreptul muncii-concediu de odihna ineu1968 ineu1968 Lucrez in ture de 12 cu 24 ,12 cu 48 si as dori sa aflu cate zile de concediu am dreptul ,mai precis de cate ture de co beneficiez.Mentionez ca am o vechime de ... (vezi toată discuția)