Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Grădina in fata blocului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Grădina in fata blocului

Buna ziua,
M-am mutat recent intr-un bloc "comunist" iar spațiul din fața blocului este extrem de urât din cauza vecinilor care si-au facut o grădină cu zarzavaturi. Lăsând la o parte ca totusi suntem la oraș și ca este cam penibil din punctul meu de vedere., imaginea pe care o vezi te duce cu gândul la zonele acelea suburbane din India..
Intrebarea mea este cum pot sa intervin legal ,fara conflicte ca aceasta grădină sa devina ceva mai frumos , un spațiu verde cu pomisori ?!
Si inca ceva ,proprietarul de la parter si-a cam revendicat el acest teren.
Buna ziua,
In prima faza vedeti cine este proprietarul acelei gradini, primaria sau apartine de bloc.
Daca este primaria...o puteti sesiza In scris despre ce se intampla acolo.
Daca apartine de bloc, convocati o Adunare generala si decideti ce se intampla cu acea gradina.
Fiind vorba despre condominiu vechi,terenul din jurul acestuia apartine exclusiv domeniului public respectiv primariei
Pe cale de consecinta niciunul dintre locatari nu poate ridica pretentii asupra terenului respectiv
Pentru solutionare ,initial sesizati presedintele de asociatie care ar trebui sa desfasoare acte si actiuni pentru aplicarea dispozitiilor in domeniu
Daca presedintele de asociatie este reticent,sesizati oficial serviciul urbanism din primaria teritoriala