Forum Discuţii juridice Executare silită Intrebare
Discuție deschisă în Executare silită

Intrebare

Bună ziua am o poprire pe salariu vineri sa virat salariu pe card iar de la firma când au efectuat transferul nu a specificat ca este vb. de salariu iar banca a luat toți banii, Banca a spus ca nu mai poate face nimic ca a virat toții bani în contul ex. Judecătoresc. Ce se mai poate face?. Va mulțumesc
Este neplăcut că ați rămas fără bani tocmai de sărbători. Nu prea aveți ce face zilele astea, BEJ-ul este închis pe 25 și 26 decembrie.

Ar trebui să mergeți cu o adeverința de salariu la BEJ și sa-l învederați că ia fost virat tot salariul, încălcându-se ART. 729 Cod Procedură Civilă.
Solicitați executorului să vă restituie diferența de bani virată ilegal.
Mulțumesc, nu știu ce șansă de reușită am dar o sa incerc
Pe viitor ar fi mai bine dacă angajatorul v-ar da banii în mână, să nu=i mai vireze în contul bancar.
Propuneți angajatorului această variantă.
Ce trebuie să fac ptr ca ex. Judecătoresc sa restituie diferența de salariu
Cerere scrisă depusă la dosarul execuțional cu nr. de înregistrare. Dar numai dacă executorul este de bună-credință. Dacă nu, singura posibilitate rămâne INSTANȚA de judecată, dar durează mult procesul.
Dapix, utilizator