Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariu

Buna dimineata.Cand intra in vigoare masura care interzice cumulul pensiei cu salariu si pana la ce data trebuie sa isi exprime optiunea aleasa un pensionar care lucreaza la stat?
zaharia_luminita1, utilizator
Potrivit Proiectului de Lege privind unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative ,pensionarii au obligatia ca , in termen de 15 zile lucratoare de la data intrarii in vigoare a art.41^1, sa isi exprime in scris optiunea intre suspendarea platii pensiei pe durata exercitarii activitatii si incetarea raporturilor de munca,de serviciu, actului de numire in functie.
Multumesc pentru raspuns.