Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi are o persoană cu mutație?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi are o persoană cu mutație?

Un membru al familiei mele a primit în domiciliu o persoană foarte violentă, un bărbat mai tânăr care precedent nu a avut locuință, bărbatul desigur are un trecut mai criminal. Împotriva violenței și trecutului bărbatului membru familiei fiind o persoană în vârstă și extrem de ușor de influențat i-a făcut mutație bărbatului. Ce drepturi Îi oferă mutația bărbatului? Datorită conflictelor pe care bărbatul le creează constant, poliția este chemată de vecini aproapre săptămânal dar ei nu-l pot scoate afară datorită mutației. De asemenea bărbatul are un număr mare de amenzi pe care nu le plătește. Există o șansă ca proprietarul să fie obligat să le plătească? Ce se întâmplă dacă membrul familiei moare? Ce șanse va avea bărbatul cu mutație de a pune mâna pe domiciliu?
Maximilian404, utilizator
Buna ziua,
Proprietarul poate solicita evacuarea prin executor judecatoresc si apoi prin instanta in procedura simplificata.
Daca este si violent atunci poate solicita un ordin de protectie cu evacuare.
Asta pentru ca are mutatie. In caz contrar putea sa schimbe incuietoarea si afara, pa!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Nici un drept, dupa cum a spus si domnul avocat, este tolerat pe proprietetea cuiva. Mai departe aveti variantele deja spuse de domnu;l avocat.
Mulțumesc mult pentru informații!!!
Din păcate este un caz mai special deoarece proprietarul nu prea vrea să acționeze
Dacă proprietarul nu vrea să acționeze inseamna ca poate sa suporte problemele cauzate de persoana tolerată.