Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Buna seara. In data de 25.11.2019 mi s-a suspendat permisul, iar eu teoretic din data de 25.12.2019 ar trebui sa merg sa ridic permisul, insa pana in data de 30.12.2019 nu pot deoarece nu este deschis. Care sunt consecințele daca as conduce? In baza de data a lor apar cu permisul suspendat pana merg sa il ridic, sau se actualizează automat? Daca conduc iau amenda contravenționala pentru lipsa permisului, sau dosar penal?
Te sfătuiesc să nu conduci .Dosar penal 100%.Asa cum ai asteptat o lună mai așteaptă câteva zile.

SimoSG a scris:

Buna seara. In data de 25.11.2019 mi s-a suspendat permisul, iar eu teoretic din data de 25.12.2019 ar trebui sa merg sa ridic permisul, insa pana in data de 30.12.2019 nu pot deoarece nu este deschis. Care sunt consecințele daca as conduce? In baza de data a lor apar cu permisul suspendat pana merg sa il ridic, sau se actualizează automat? Daca conduc iau amenda contravenționala pentru lipsa permisului, sau dosar penal?

Pai am mai vazut in alte discutii din alti ani ca merge sa conduci asa, ca nu e nicio problema, cel mult risc o amenda. Dar am vrut sa stiu din anul acesta, ca poate exista persoane care au trecut prin asa ceva de curând.