avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Buna seara. In data de 25.11.2019 mi s-a suspendat permisul, iar eu teoretic din data de 25.12.2019 ar trebui sa merg sa ridic permisul, insa pana in data de 30.12.2019 nu pot deoarece nu este deschis. Care sunt consecințele daca as conduce? In baza de data a lor apar cu permisul suspendat pana merg sa il ridic, sau se actualizează automat? Daca conduc iau amenda contravenționala pentru lipsa permisului, sau dosar penal?
Cel mai recent răspuns: SimoSG , utilizator 20:45, 25 Decembrie 2019
Te sfătuiesc să nu conduci .Dosar penal 100%.Asa cum ai asteptat o lună mai așteaptă câteva zile.

SimoSG a scris:

Buna seara. In data de 25.11.2019 mi s-a suspendat permisul, iar eu teoretic din data de 25.12.2019 ar trebui sa merg sa ridic permisul, insa pana in data de 30.12.2019 nu pot deoarece nu este deschis. Care sunt consecințele daca as conduce? In baza de data a lor apar cu permisul suspendat pana merg sa il ridic, sau se actualizează automat? Daca conduc iau amenda contravenționala pentru lipsa permisului, sau dosar penal?

Pai am mai vazut in alte discutii din alti ani ca merge sa conduci asa, ca nu e nicio problema, cel mult risc o amenda. Dar am vrut sa stiu din anul acesta, ca poate exista persoane care au trecut prin asa ceva de curând.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis auto bogmim bogmim Buna ziua,as avea si eu nevoie de o lamurire legata de permis. Astazi imi expira suspendarea permisului si maine ar trebuie sa ma duc sa mi-l ridic. Fiind ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis auto plus testare decarrera decarrera Am condus masina unei prietene si avea numerele de inmatriculare provizorii expirate.Am fost oprit de un echipaj de politie si am primit o amenda de 360 de lei ... (vezi toată discuția)
Prins cu permisul suspendat puscaemil216 puscaemil216 Buna ziua , mi-a fost suspendat permisul pentru ca am depasit pe linie continua , am primit o suspendare de 30 zile si o dovada cu drept de circulatie de 15 ... (vezi toată discuția)