avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Problemă cu o Factură din străinătate bilet avion
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Problemă cu o Factură din străinătate bilet avion

Am o factură pentru un bilet de avion, am cumpărat bilet din aeroport, Germania.
La nume a trecut și CUI-ul meu de PFA (sunt plătitor de TVA, regim real).
Vreau să știu, cum să raportez această factură? Eventual, pot să o ignor? Să nu o mai declar în declarațiile lunare / trimestriale?

Pe factură apare așa:
suma totală: 72,56 Euro
valoarea netă: 59.99 Euro
Taxe: 12 Euro
MwSt : 0.57 Euro (acesta înseamnă TVA)

Nu înțeleg de unde vine acel TVA. După calculele mele 0.57 Euro înseamnă circa 4,8% din 12 Euro.
Dar nu prea are sens, de ce 4,8%, și de ce la acei 59.99 euro nu se percepe TVA
Ultima modificare: Joi, 26 Decembrie 2019
Petrovic, utilizator
Cel mai recent răspuns: Petrovic , utilizator 01:54, 27 Decembrie 2019
Deci la nume pe factură e trecut numele PFA-ului meu, urmat de CUI-ul meu. Nu este trecut separat într-un câmp pentru CUI.

Credeți că e valabilă factura, sau pot s-o arunc?

Apoi doresc să stiu cum să o trec în programul de contabilitate (de ce acel MwSt / TVA) e așa de mic....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa, modificare declarații, 092, modificare declaratii din urmă Petrovic Petrovic Vreau să vă întreb ce declarații trebuie să depun în contextul de mai jos: În decembrie 2018 m-am înregistrat ca PFA, fără TVA, CAEN-uri de sistem ... (vezi toată discuția)
Factură pentru chirie mașină în străinătate, la nume este trecut pfa-ul meu, urmat de cui. e ok? Petrovic Petrovic Am închiriat o mașină în UE. Pe factură este trecut numele PFA-ului meu urmat de CUI-ul meu corect. Este aceasta factură ok? Sau trebuia să existe ... (vezi toată discuția)
Pfa, achiziții intracomunitare, sunt necesare declarații lunare? Petrovic Petrovic Fiind PFA în sistem real, plătitor de TVA, am efectuat câteva achiziții intracomunitare (bilete de avion și de tren). Am primit și plăți de la client ... (vezi toată discuția)