Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Problemă cu o Factură din străinătate bilet avion
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Problemă cu o Factură din străinătate bilet avion

Am o factură pentru un bilet de avion, am cumpărat bilet din aeroport, Germania.
La nume a trecut și CUI-ul meu de PFA (sunt plătitor de TVA, regim real).
Vreau să știu, cum să raportez această factură? Eventual, pot să o ignor? Să nu o mai declar în declarațiile lunare / trimestriale?

Pe factură apare așa:
suma totală: 72,56 Euro
valoarea netă: 59.99 Euro
Taxe: 12 Euro
MwSt : 0.57 Euro (acesta înseamnă TVA)

Nu înțeleg de unde vine acel TVA. După calculele mele 0.57 Euro înseamnă circa 4,8% din 12 Euro.
Dar nu prea are sens, de ce 4,8%, și de ce la acei 59.99 euro nu se percepe TVA
Petrovic, utilizator
Deci la nume pe factură e trecut numele PFA-ului meu, urmat de CUI-ul meu. Nu este trecut separat într-un câmp pentru CUI.

Credeți că e valabilă factura, sau pot s-o arunc?

Apoi doresc să stiu cum să o trec în programul de contabilitate (de ce acel MwSt / TVA) e așa de mic....