Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Demolare fundatie casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Demolare fundatie casa

Buna ziua. Am achzitionat un teren pe care exista o fundatie de casa construita de catre fostul proprietar. Exista o autorizatie de constructie obtinuta de fostul proprietar al terenului dar, intrucat constructia nu a fost finalizata si receptionata, aceasta nu figureaza in intabulare. In aceste conditii, pot demola pur si simplu fundatia existenta sau e necesara vreo autorizatie? Multumesc.
Aveti nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata in baza caruia sa obtineti autorizatie de demolare de la primarie.
Prin autorizatia de demolare ce solicit sa demolez daca imobilul respectiv nu este inscris in evidente? Este practic un inceput de constructie oprit intr-o faza incipienta.

POPA GHEORGHE a scris:

Aveti nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata in baza caruia sa obtineti autorizatie de demolare de la primarie.

Pentru fundatia respectiva s-a emis de catre primarie o autorizatie de ctie. deci este inregistrata la primarie.