avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel după divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel după divort

Buna ziua.
Am avut procesul de divort cu hotărâre in Favoarea mea , adica pastrarea numelui. Dar...sotul a depus cerere de atac.
Intrebarea mea: ce trebuie să fac acum ??
Ce acte sa mai depun in dosar ??
Multumesc pentru raspu s si Sărbători Fericite !
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 17:00, 29 Decembrie 2019
Instanta a mentinut numele dumneavoastra din casatorie fara a avea acordul sotului?
Oricum dupa ce o sa primiti cererea de apel o sa vedeti ce motive s-au invocat si o sa va faceti apararea prin intampinare in termenul impus de instanta raspunzand la fiecare motiv si, daca va fi cazul, o sa atasati acte doveditoare.
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
1. Sa formulati intampinare cand va vor veni motivele de apel.
2. Orice act care sa dovedeasca faptul ca nepastrarea numelui v-ar aduce grave prejudicii.
3. Luati legatura cu un avocat.
Au rezultat copii din căsătorie ? Dacă da, probabil că instanța a considerat că este în interesul copiilor ca dvs să purtați în continuare numele dobândit prin încheierea căsătoriei. O motivare în acest sens ar fi că ''o astfel de măsură fiind în interesul superior al minorilor, asigurându-le o mai bună identificare în societate, prin păstrarea identității dintre numele mamei și al acestora, fapt care prezintă importanță pentru dezvoltarea emoțională a copiilor și previne orice publicitate privind situația lor legală, raportat la starea civilă a copiilor''.
Din punctul meu de vedere o astfel de motivare depășește intenția legiuitorului dar unele instanțe o folosesc pentru a justifica păstrarea numelui.

Lavrima a scris:

Buna ziua.
Am avut procesul de divort cu hotărâre in Favoarea mea , adica pastrarea numelui. Dar...sotul a depus cerere de atac.
Intrebarea mea: ce trebuie să fac acum ??
Ce acte sa mai depun in dosar ??
Multumesc pentru raspu s si Sărbători Fericite !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pastrarea numelui dupa divort copariu copariu buna seara pe 7.03.2012 am avut procesul de divort , divortul a fost inaintat de catre fosta mea sotie , in intampinarea care eu am facut-o am precizat clar ... (vezi toată discuția)
Divort, pastrarea numelui Pop Ana Pop Ana Buna ziua. Se poate pastra numele avut in timpul casatoriei dupa pronuntarea divortulul.Daca nu ai un avocat care sa te reprezinte din motive economica cum se ... (vezi toată discuția)
Divort sakhal sakhal Buna ziua! As dori sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate. Problema este in felul urmator< Doamna si Domnu Popescu hotarasc sa divorteze,insa Domnu ... (vezi toată discuția)