Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel după divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel după divort

Buna ziua.
Am avut procesul de divort cu hotărâre in Favoarea mea , adica pastrarea numelui. Dar...sotul a depus cerere de atac.
Intrebarea mea: ce trebuie să fac acum ??
Ce acte sa mai depun in dosar ??
Multumesc pentru raspu s si Sărbători Fericite !
Instanta a mentinut numele dumneavoastra din casatorie fara a avea acordul sotului?
Oricum dupa ce o sa primiti cererea de apel o sa vedeti ce motive s-au invocat si o sa va faceti apararea prin intampinare in termenul impus de instanta raspunzand la fiecare motiv si, daca va fi cazul, o sa atasati acte doveditoare.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
1. Sa formulati intampinare cand va vor veni motivele de apel.
2. Orice act care sa dovedeasca faptul ca nepastrarea numelui v-ar aduce grave prejudicii.
3. Luati legatura cu un avocat.
Au rezultat copii din căsătorie ? Dacă da, probabil că instanța a considerat că este în interesul copiilor ca dvs să purtați în continuare numele dobândit prin încheierea căsătoriei. O motivare în acest sens ar fi că ''o astfel de măsură fiind în interesul superior al minorilor, asigurându-le o mai bună identificare în societate, prin păstrarea identității dintre numele mamei și al acestora, fapt care prezintă importanță pentru dezvoltarea emoțională a copiilor și previne orice publicitate privind situația lor legală, raportat la starea civilă a copiilor''.
Din punctul meu de vedere o astfel de motivare depășește intenția legiuitorului dar unele instanțe o folosesc pentru a justifica păstrarea numelui.

Lavrima a scris:

Buna ziua.
Am avut procesul de divort cu hotărâre in Favoarea mea , adica pastrarea numelui. Dar...sotul a depus cerere de atac.
Intrebarea mea: ce trebuie să fac acum ??
Ce acte sa mai depun in dosar ??
Multumesc pentru raspu s si Sărbători Fericite !