avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2052 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare mostenire

Se poate renunta la mostenire preventiv? Daca sunt 2 frati care mostenesc si unul nu vrea, poate renunta printr-un act judecatoresc? Daca da, trebuie sa fie amandoi prezenti sau se poate da declaratia doar de catre unul?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 16:30, 29 Decembrie 2019
Buna ziua,
Orice act privind o mostenire incheiat de mostenitori inaintea deschiderii ei este NUL de drept.
Renuntarea se poate face deabea dupa deschiderea mostenirii.
Nu confundati DESCHIDEREA mostenirii (momentul decesului celui/celor mosteniti, acela fiind momentul deschiderii mostenirii) cu DEZBATEREA mostenirii (momentul cand mergeti la notar sa impartiti bunurile)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce inseamna preventiv, sa previna ce ?
Cel care nu vrea sa mosteneasca, da declaratie la notar de renuntare la mostenire, fara prezenta altcuiva.
E vb de mostenire doar dupa moartea cuiva- a parintilor, daca la mostenirea lor va referiti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domn,

Succesiunea este deschisa prin moarte.

Numai dupa acest moment va puteti exprima optiunea fata de mostenirea ce urmeaza a fi supusa dezbaterii.


Orice pact asupra unei succesiune nedeschise este lovit de nulitate absoluta.

Daca, insa, parintii doresc sa perfecteze anumite acte translative de proprietate, in timpul vietii, dumneavoastra, ca potential succesor, puteti da o declaratie in fata notarului public, declaratie in care mentionati ca sunteti de acord cu transferul dreptului de proprietate, si ca nu veti contesta in instanta, acest act.

In timpul vietii,fiecare dispune de bunurile sale dupa cum doreste, exercitiul asupra dreptului de proprietate este liber si neingradit.

Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2019
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire lauz lauz Bunica fiind decedata,bunicul meu poate lasa mostenire unuia dintre copii intrand in posesia mostenirii doar dupa moartea bunicului.Ceilalti frati pot ataca in ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire laurentiuo laurentiuo mama mea a decedat in urma cu 2 ani. mai am un frate. am decis cu el si tata ca tata sa-mi faca contract de vanzare-cumparare cu drept dupa moartea lui, iar ... (vezi toată discuția)
Declaratie de renuntare la drept GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, Ma intereseaza daca fratele meu poate da vreo declaratie la notar sau avocat in care sa renunte la averea din partea parintilor ce ii va reveni ... (vezi toată discuția)