Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Santaj cu postare pe internet a unui film
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Santaj cu postare pe internet a unui film

Buna ziua,

O prietena este amenintata de fostul prieten cum ca ar pune un film facut cu ei doi, pe timpul cand erau impreuna.
Problema este in felul urmator : daca ea are sms-uri trimise de el, cu amenintari, log-uri de pe yahoo messenger, poate face in baza acestora o plangere la politie?
Exista vreo lege ca respectivul sa fie pedepsit, pentru amenintare si apoi pentru postare de material pornografic fara acceptul persoanei?
Va multumesc!
liebe, utilizator
Cum ? Trimiti cerere la Yahoo ?
La cerere personala nu sunt obligati sa faca vreo verificare, dar daca cererea vine de la politie, vor face verificarile necesare.
Yahoo are sediul central in alta tara nici nu se vor sinchisi de vreo cerere din Romania :). Pe bune...
Bine, nu am salvat log-urile, am dat print screen la discutie, le-am salvat ca poze. Aici chiar nu poate zice cineva ca sunt falsificate.
Se pot face in Photoshop. Serios nu au nici o dovada in justitie.