Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Santaj cu postare pe internet a unui film
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Santaj cu postare pe internet a unui film

Buna ziua,

O prietena este amenintata de fostul prieten cum ca ar pune un film facut cu ei doi, pe timpul cand erau impreuna.
Problema este in felul urmator : daca ea are sms-uri trimise de el, cu amenintari, log-uri de pe yahoo messenger, poate face in baza acestora o plangere la politie?
Exista vreo lege ca respectivul sa fie pedepsit, pentru amenintare si apoi pentru postare de material pornografic fara acceptul persoanei?
Va multumesc!
liebe, utilizator
gamezcdr a scris:

Yahoo are sediul central in alta tara nici nu se vor sinchisi de vreo cerere din Romania :). Pe bune...

Pe bune ca gresesti foarte foarte mult. Nu are nicio legatura ca sunt in alta tara. Nu o sa se duca nimeni din Ro sa-i ceara ceva unei persoane atat fizice cat si juridice din alta tara. E chestia aia cu jurisdictia de apare prin filme. Cererea se face de organele de cercetare penala prin comisie rogatorie. In termeni generali asta inseamna ca politia din Ro face o cerere catre politia din SUA (sa presupunem ca aici are sediul Yahoo) prin care le solicita unele informatii. Politia din SUA trimit cererea catre Yahoo care este obligata sa le raspunda, urmand ca politia din SUA sa trimita in Ro raspunsul.

Si ca sa evitam unele discutii, exista acorduri penale internationale prin care statele se obliga sa se ajute reciproc.

In situatia de fata tot ce trebuie dovedit este ca exista un pericol real cu care este amenintata o persoana, pentru ca autoritarile noastre sa inceapa procedura.
legally a scris:

Exista , desigur . Codul penal , art. 193 contine infractiunea de amenintare.
Si postarea pe internet constituie o atingere adusa vietii private a persoanei, a demnitatii , a libertatii actiunilor sale, etc. Poate sa depuna plangere , atasand si dovezile incriminatoare, impotriva individului care o ameninta.

In legatura cu postarea pe internet a unui filmulet cu caracter sexual explicit fara acordul persoanei filmate imi puteti spune care este legea ce reglementeaza acest lucru, daca este de natura penala sau civila si institutia unde se poate depune plangere.
Simpla postare pe internet a unui film cu caracter sexual explicit nu este incriminata penal partea care a suferit un prejudiciu prin aceasta putand sa se adreseze instantelor civile de la domiciliul paratului in temeiul prev. art. 998-999 Cod civ.
Desigur ca daca persoana filmata a fost constransa sa faca, sa nu faca ori sa dea ceva atunci sunt incidente prev. art. 194 Cod pen privind santajul

Constrângerea unei persoane, prin violenta sau amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobândi în mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când constrângerea consta în amenintarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromitatoare pentru persoana amenintata, pentru sotul acesteia sau pentru o ruda apropiata, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.