Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț cu minori

Dacă mi se face procură voi avea nevoie și de pașapoarte?
Buna seara,
DA
Trebuie sa existe procuri si pt iesirea din tara si pentru pasapoarte.
Puteți să ieșiți cu copilul din țară în baza unui pașaport valabil deținut de copil și a unei declarații notariale cu acordul exprimat de celălalt părinte.
Dacă copilul nu deține un pașaport valabil, trebuie să mergeți ambii părinți împreună cu copilul la servciul pașapoarte pentru eliberarea documentului de călătorie. Dacă unul dintre părinți nu poate să vină, îl poate mandata pe celălalt părinte, adică îi dă o procură.