Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana varstnica fara loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana varstnica fara loc de munca

Buna ziua,
As dori sa angajez o ruda care n-a mai lucrat de 30 de ani. Nu as vrea sa se inteleaga gresit, chiar o sa lucreze aceasta persoana, dar as vrea sa stiu daca beneficiez de vreo subventie. Am inteles ca exista stimulente pentru angajarea somerilor, dar in cazul de fata, persoana respectiva nu este inregistrata ca si somer, nici nu primeste vreun fel de ajutor social.
Pot sa beneficiez in acest caz de vreun stimulent? Sau ce trebuie sa faca persoana respectiva ca sa se incadreze legal intr-o categorie care primeste subventie?
Avantaje oferite de stat pentru angajatori sau angajati:
[ link extern ] /
Incadrarea in munca a somerilor de peste 45 ani
[ link extern ] /