Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea cauzei in lipsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea cauzei in lipsa

Buna ziua!
Am un proces pe civil si vreau sa cer judecarea in lipsa.
Nu stiu insa pe ce articol din codul de procedura civila pot face acest lucru.
Pe ce articol imi intemeiez cererea, pe art. 223 (3) sau pe 411 (1) pct. 2? Care e diferenta intre aceste doua articole?
Nici nu este nevoie neaparat sa motivați în drept pur si simplu.in cuprinsul acțiunii precizați ca solicitați judecarea în lipsa a cauzei.
Sa presupunem ca ar trebui, pe ce articol ati cere?
223 e suficient.
Vă mulțumesc!