Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pt cresterea copilului

Pot beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului daca in ultimi 4 ani am lucrat in afara tari si in ultimele 3 luni de sarcina vreau sa ma angajez in RO.? Ce ar trebui sa fac? Multumesc frumos.
Bibicu27, utilizator
Ati lucrat intr-o țară din U.E.?
Ați lucrat cu Contract de munca?
Da de 4 ani lucrez in Irlanda cu contract de munca, dupa nasterea copilului vrem sa mergem in Romania.
Cititi OUG 111/ 2010 ( sunt pe tel. Ca lasam un link).
Faca munciti cu Contract de munca ar trebui sa puteti primi indemnizatia, cu conditia de a va muta in tara pe aceasta perioada de doi ani.
Puteti intreba si la AJPIS din judetul unde o sa va mutați in legatura cu actele necesare pentru asta?
Puteti beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului daca in ultimi 4 ani ati lucrat in afara tari si in ultimele 3 luni de sarcina va angajati in tara.
Multumesc pt raspunsuri,

– Prima şi ultima zi de concediu de maternitate,
– Data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de lăuzie,
– Prima zi de concediu de creşterea copilului.

Cum stiu care e prima zi de concediu de maternitate cum se calculeaza?
Data impliniri celor 42 de zile de concediu de lauzie?
Bibicu27, utilizator