avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pt cresterea copilului

Pot beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului daca in ultimi 4 ani am lucrat in afara tari si in ultimele 3 luni de sarcina vreau sa ma angajez in RO.? Ce ar trebui sa fac? Multumesc frumos.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Ianuarie 2020
Bibicu27, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:49, 7 Ianuarie 2020
Ati lucrat intr-o țară din U.E.?
Ați lucrat cu Contract de munca?
Da de 4 ani lucrez in Irlanda cu contract de munca, dupa nasterea copilului vrem sa mergem in Romania.
Cititi OUG 111/ 2010 ( sunt pe tel. Ca lasam un link).
Faca munciti cu Contract de munca ar trebui sa puteti primi indemnizatia, cu conditia de a va muta in tara pe aceasta perioada de doi ani.
Puteti intreba si la AJPIS din judetul unde o sa va mutați in legatura cu actele necesare pentru asta?
Puteti beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului daca in ultimi 4 ani ati lucrat in afara tari si in ultimele 3 luni de sarcina va angajati in tara.
Multumesc pt raspunsuri,

– Prima şi ultima zi de concediu de maternitate,
– Data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de lăuzie,
– Prima zi de concediu de creşterea copilului.

Cum stiu care e prima zi de concediu de maternitate cum se calculeaza?
Data impliniri celor 42 de zile de concediu de lauzie?
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
Bibicu27, utilizator

Alte discuții în legătură

Completarea adeverintei de venit pentru concediu pentru cresterea copilului rraicu rraicu Buna seara! Am si eu o nelamurire vizavi de completarea unei adeverinte de venit pentru concediu pentru cresterea copilului: I. Referitor la îndeplinirea ... (vezi toată discuția)
Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ingrijire copil dalias dalias Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal. 1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de ... (vezi toată discuția)
Concedii indemnizatii irinuka2005 irinuka2005 una ziua M-ar interesa si pe mine urmatoarea problema: O persoana trebuie sa nasca in martie 2012.Isi poate lua concediu 84 zile inainte de nastere si 42 ... (vezi toată discuția)