avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... COMPLETAREA ADEVERINTEI DE VENIT PENTRU CONCEDIU ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

COMPLETAREA ADEVERINTEI DE VENIT PENTRU CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI

Buna seara!
Am si eu o nelamurire vizavi de completarea unei adeverinte de venit pentru concediu pentru cresterea copilului:
I. Referitor la îndeplinirea condiţiilor de acordare a concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului:2

. în perioada de la ................................ până la ............................... a beneficiat de indemnizaţie de maternitate;

. la data de ......................................... se împlinesc cele 42 de zile din concediul de lăuzie;
La paragraful 2 se are in vedere ultima zi de concediu medical de sarcina si lauzie sau DATA NASTERII COPILULUI + 42 ZILE (CDALENDARISTICE SAU LUCRATOARE???)
Cam atat.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: rraicu , utilizator 21:37, 30 Martie 2010
Buna,

Concediu de maternitate (prenatal si postnatal)este de 126 zile calendaristice...63 inainte de nasterea copilului....si 63 dupa..,,,,,dar .. in functie de recomandarea medicului se pot compensa intre ele cele doua concedii......concediu prenatal si cel postnatal,cu ,conditia pentru concediu postnatal sa fie de minim 42 zile calendaristice; ;deci pe cerere este ultima zi de concediu postnatal(care poate fi de 63 de zile cel mai mult sau 42 zile cel mai putin)...

:)numai bine!
multumesc.
Inca o intrebare - la paragraful unu
1. Referitor la îndeplinirea condiţiilor de acordare a concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului:2

. în perioada de la ................................ până la ............................... a beneficiat de indemnizaţie de maternitate;
am trecut perioada in care s-a aflat in concediu medical si a primit indemnizatia de maternitate - este ok ?
imi cer scuze dar nu am mai completat pana acum si nu vreau sa pun pe mamica pe drumuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ingrijire copil dalias dalias Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal. 1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal ggami ggami Buna seara! As dori sa stiu de cate sapt de sarcina se poate intra in prenatal. Daca am 30 de sapt si 2 zile si imi iau 3 zile de medical(pt copilul de trei ... (vezi toată discuția)
42 zile obligatorii de postnatal florin96 florin96 Va rog sa ma lamuriti si pe mine.Sotia mea vrea sa isi ia concediu prenatal retroactiv incepand cu 7 ianuarie 2009. Vrea sa-si ia cele 84 zile de prenatal dau ... (vezi toată discuția)