Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort.

Buna ziua. Am divortat recent si acum ma gandesc sa fac si partajul. Daca imobilul unde am stat impreuna cu fostul sot si copilul este trecut pe numele fostilor socrii si au ridicat casa in timpul casniciei si majoritatea imobilului era la "rosu" cand ne-am mutat si am investit in amenajarea spatiului am sanse sa cer creanta de la fostii mei socrii? Si asa avea sanse sa castig procesul? Tin sa mentionez ca nu mai stau acolo eu plecand cu chirie si fostul sot a ramas in imobil
cand ati facut investitia is de cat timp v-ati mutat ?
Nu sunteti intr-o situatie prea favorabila, nu cred ca va poate evalua sansele cineva.
Mai degraba apelati la un mediator, poate ajungeti la un acord/ compromis cu sotul sa va dea el o suma de bani.
In proces cu socrii, se pune problema sa dovediti cu acte si martori investitia, sa va dovediti contributia, sa dovediti ca dreptul dvs la actiune nu e prescris.. poate si socrii se ridica cu pretentii ca ati investit ca sa va fie comod, ca nu ati platit chirie.. se pot intampla multe, plus ca dureaza f mult, costa..

Noi am fost casatoriti timp de 12 ani si un copil de 11ani casa respectiva a fost ridicata de ei dupa vinderea unui apartament acum 8 ani timp in care noi a trebuit sa investim toate finisajele unei case de 2 etaje ca erau la rosu plus mansarda
gi-jane2 a scris:

cand ati facut investitia is de cat timp v-ati mutat ?
Nu sunteti intr-o situatie prea favorabila, nu cred ca va poate evalua sansele cineva.
Mai degraba apelati la un mediator, poate ajungeti la un acord/ compromis cu sotul sa va dea el o suma de bani.
In proces cu socrii, se pune problema sa dovediti cu acte si martori investitia, sa va dovediti contributia, sa dovediti ca dreptul dvs la actiune nu e prescris.. poate si socrii se ridica cu pretentii ca ati investit ca sa va fie comod, ca nu ati platit chirie.. se pot intampla multe, plus ca dureaza f mult, costa..