Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Sunt divortata de un an si as dorii sa fac ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Sunt divortata de un an si as dorii sa fac partajul ...

Buna ziua. Sunt divortata de un an si as dorii sa fac partajul cu fostul sot. Acum 7 ani au ridicat fostii socrii un duplex iar noua ne-au dat in folosinta jumate din duplex la rosu. Timp in care noi am facut finisarile necesare imobilului. Casa este pe numele fostilor socrii , dupa divort am parasit casa impreuna cu copilul . Intrebarea este daca eu am chitante partiale din ce am investit in aceea casa plus un martor care a lucrat la finisajele casei si plus acte care dovesc ca am cumparat o masina care a ramas la el ce sanse am sa recuperez macar o parte din ce am investit?
Aveti sanse în funcție de probe și de tot ce iese la proces.
Partaj doar pe mașină puteți face, că ați cumpărat-o în timpul căsătoriei. Casa fiind bun propriu al soțului, nu intră la partaj. Cel mult puteți obține un drept de creanță.
casa fiind a socrilor, pe acesti trebuie sa ii dati in judecata pt dreptul dvs de creanta.
Luati legatura cu un avocat.