avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC SI STIMULENT DE INSERTIE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC SI STIMULENT DE INSERTIE

Buna ziua va rog sa ma ajutati cu un rapsuns. La sfârșitul acestei luni, voi naște, am decis ca sotul sa intre in ccc, ideea este ca noi am vrea sa stea doar 3-4 luni si mai apoi sa se întoarcă la munca , acum intrebarea este se poate sa beneficieze de indemnizație doar 3,4 luni si mai apoi sa beneficieze de stimulent de inserție? Sau trebuie sa stea minim un an in ccc ca sa poata beneficia de stimulent? Iar în momentul în care se naște copilul, tatăl va intra automat in concediu sau trebuie sa astepte o peroada de timp???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:20, 6 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Se poate cum doriti dvs.
Dvs. puteti beneficia de Concediul matrenal ( cele 126 dr zile?
Si sotul cum ar trebui să procedeze? Din momentul in care eu nasc? Sa întrerupă munca, sa stea acasa????

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Se poate cum doriti dvs.
Dvs. puteti beneficia de Concediul matrenal ( cele 126 dr zile?

Raspuneti prima data daca dvs. puteti beneficia sau nu de Concediul de maternitate.
Daca puteti beneficia atunci dvs. Trebuie sa stati acasa cel putin 42 de zile si apoi tatal poate depune actele pentru CCC la primaria de domiciliu.
Daca nu puteti beneficia de acest concediu atunci poate depune actele imediat dupa naștere ( de fapt are la dispoziție 60 de zile pentru a le depune pentru a beneficia de indemnizatie începând cu data nașterii copilului).
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2020
Ionut.ion, utilizator
Eu nu beneficiez de concediu!
El in tot acest timp adică pana ce depune actele poate sa meargă la munca?,? Sau odata cu nasterea copilului trebuie sa stea acasa?

Ionut.ion a scris:

Raspuneti prima data daca dvs. puteti beneficia sau nu de Concediul de maternitate.
Daca puteti beneficia atunci dvs. Trebuie sa stati acasa cel putin 42 de zile si apoi tatal poate depune actele pentru CCC la primaria de domiciliu.
Daca nu puteti beneficia de acest concediu atunci poate depune actele imediat dupa naștere ( de fapt are la dispoziție 60 de zile pentru a le depune pentru a beneficia de indemnizatie începând cu data nașterii copilului).

Imediat dupa naștere depune actele pentru a primi indemnizatia si apoi "sta acasa" pana o primeste ( trebuie sa suspende contractul de munca pentru a intra in acest concediu).
Face cererea la serviciu si apoi, cu actele de la serviciu si celelalte acte( certificat de nastere, acte de identitate, certificat de casatorie...) merge la primarie.
Mai exista si posibilitatea de a nu intra in acest concediu si primi direct stimulentul...
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2020
Ionut.ion, utilizator

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie leon27ro leon27ro Sunt in CCC si am optat pentru doi ani, dar intentionez sa ma intorc la munca mai devreme (la 1 an si 4 luni) Beneficiez de stimulent de insertie? Sotul ... (vezi toată discuția)
Ccc pentru tata ggrumezescu ggrumezescu Buna ziua, Voi naste intr-o saptamana si am cateva nelamuriri cu privire la depunerea dosarului pentru crestere copil ( am intrebat si la agentiile sociale ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru tata Alexia77 Alexia77 Trebuie sa nasc la sfarsitul lunii septembrie dar intrucat nu am lucrat in ultimele 12 luni o sa mearga sotul meu in concediu de crestere a copilului. Am fost ... (vezi toată discuția)