Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... dezmembrare imobil
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

dezmembrare imobil

Cum pot sa dembrez un imobil în 2 partii
Buna ziua,
Daca vorbim de un unic proprietar atunci acesta trebuie sa faca cadastru pe teren si casa si cu evidentierea posibilitatilor de dezmembrare.
Daca sunt mai multi co-proprietari, atunci trebuie o actiune de iesire din indiviziune.
Bună ziua la imobil este un singur proprietar adică soacra mea și terenul este deja dezmembrat în 2 parcele de către primărie.Noi am făcut din grajd, locuință pe același loc și acum ca am cumpărat terenul vrem sa dezmembram acest grajd care este locuință.
Trebuie sa inscrieti constructia noua edificata (casa in loc de grajs) dupa care puteti sa il impartiti in 2 unitati individuale prin apartamentare.