Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj divort

In timpul casatoriei, tatal sotului si-a vandut apartamentul, si a dat banii soților sa-si contruiasca casa, in care a locuit si el pana la divortul lor, dar fara un act de imprumut. Acum, la partaj sotia nu vrea sa il despagubeasca pe socru cu jumatatea ei din banii respectivi, si nici nu recunoaște ajutorul primit, dar ii plateste chirie fostului socru, care, logic, nu mai sta cu ea. Nu vrea nici sa vanda proprietatea, si sa cumpere inapoi un apartament socrului. Cum se pot obtine inapoi banii dati de socru, inaintea partajului, pt ca e normal ca fostul socru sa dețină, iar, o proprietate?
33krm, utilizator
Buna ziua,
Daca nu exista niciun act/inscris din care sa rezulte ca au fost dati acesti bani, atunci socrul nu poate dovedi si deci nu poate cere banii inapoi.

nu rezulta ca a fost un imprumut, ci o donatie data sotilor.
Daca poate proba altceva, poate interveni in partajul sotilor si sa isi ceara banii inapoi.

Eu cred ca socrul e mai avantajat daca face un act cu ea ca se obliga sa ii plateasca chiria viager.
Poate fi nevoita sa vanda casa ca s aplateasca sulta sotului.