Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de servitute

Locuiesc in fundatura unui drum de servitute de 60 m lungime si 5 m latime.Un vecin , cu domiciliul pe strada principala,si-a facut o portiță de iesire pe acest drum si in acelaș timp isi parchează si cele 3 masini (2 personale si 1 de serviciu).. Primăria a asfaltat 3m din lățimea drumului, înălțimea asfaltului este de cca.15 cm. Pentru a ajunge cu masina in fundatura in care locuiesc,eu fac jealoane printre mașinile lor,cobor cei 15 cm de asfalt si apoi urc iar pe asfalt desi domiciliul lor nu este pe aceasta intrare. Ce pot face ca aceste persoane să nu mai parcheze mașinile aici atâta timp cât au curte? Va multumesc!
Buna ziua,
Drumul de servitute va apartine prin contract ?
Buna seara! Da. Imi apartine . Bunicii acestor vecini in 1949 l-au cedat cu acte bunicilor mei.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Drumul de servitute va apartine prin contract ?