Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,am casa la curte si am cedat la drumul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,am casa la curte si am cedat la drumul de servitute ...

Buna ziua,am casa la curte si am cedat la drumul de servitute 3 metri/25 metri lungime.Mentionez ca strada este privata, nu este data la stat sau dezvoltator.Un vecin a facut recent 2 duplexuri pe 37 metri lungime pe aceeasi strada cu 4 familii adica 8 masini .Doua familii parcheaza masinile in dreptul curtii mele ,ca ei au dreptul sa parcheze la mine in poarta nu la ei.Va rog sa mi spuneti ce drepturi am. Am inteles ca legea este in felul urmator ;'' Drum cu acces pietonal si auto dar nu cu stationare/oprire in dreptul proprietatii altui vecin.''Multumesc.
Jydanul68, utilizator