Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire card prepay, posibila sau nu?
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire card prepay, posibila sau nu?

Salutare la toata lumea si vin cu o intrebare de 1000 de puncte (pentru ca in online-ul romanesc nu se prea discuta)
Am o poprire facuta de un executor la angajator, iar in momentul de fata doresc sa am un card pe care sa-mi pot tine in siguranta economiile, fara a ma trezi cu banii luati.. Deci sunt cardurile bancare preplatite emise de bancile din Ro o solutie,? Exista posibilitatea ca banii de pe un asemenea card sa fie luati de catre executori din moment ce nu exista un cont cu IBAN? Multumesc anticipat
Din cate stiu eu aceste carduri prepayd pot fi utilizate limitativ in Romania.
Daca i se asociaza un cont bancar, va fi poprit. Nu prea vad cum ar putea sa emita o banca un card preplatit fara sa existe macar o urma ca acei bani sunt electronic undeva. Mastercard cred ca sunt singurii care ofera astfel de carduri la noi (sper sa nu gresesc). O solutie alternativa ar fi Revolut. Desi nici aici nu sunt asa sigur in privinta sigurantei.

singura solutie este revolut. nevand banca efectiv fizic in romania banii nu se pot popri. mai bine ii tineti la saltea :)
Company Advising a scris:

Din cate stiu eu aceste carduri prepayd pot fi utilizate limitativ in Romania.
Daca i se asociaza un cont bancar, va fi poprit. Nu prea vad cum ar putea sa emita o banca un card preplatit fara sa existe macar o urma ca acei bani sunt electronic undeva. Mastercard cred ca sunt singurii care ofera astfel de carduri la noi (sper sa nu gresesc). O solutie alternativa ar fi Revolut. Desi nici aici nu sunt asa sigur in privinta sigurantei.