avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune 30 de ani??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune 30 de ani??

Buna ziua..parintii mei locuiesc de 30de ani in casa unchiului mamei,pe care au "cumparat-o" la vremea respectiva cu chitanta de mana care nu mai exista! !(se intampla in 1989)...de atunci ei au achitat impozitul imobilului,..astazi,doresc sa devina proprietari cu acte dar nu stiu cum sa procedeze..sa ia legatura cu proprietarul pt a face un CVC desi nu stiu daca acesta ar fii deschis si fara a avea pretentii sau sa intentam un proces de uzucapiune? Care ar fii sansele sa se aplice uzucapiunea in aceasta situatie.. Multumesc
Cel mai recent răspuns: irinaa88 , utilizator 11:46, 6 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Personal, as merge pe varianta de uzucapiune, dar solicitati sprijinul unui avocat.
Proprietarul "in acte" cine este? A fost facuta succesiunea dupa acel unchi?
Succesiunea a fost facuta dupa moartea parintilor unchiului, el devenind proprietar...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Personal, as merge pe varianta de uzucapiune, dar solicitati sprijinul unui avocat.
Proprietarul "in acte" cine este? A fost facuta succesiunea dupa acel unchi?

Inteleg.
Si familia dvs. a fost singura ce a intretinut acea proprietate si a platit impozitul la primarie, da?
Atunci discutati cu un avocat si "mergeti" pe uzucapiune, daca incercati sa faceti CVC este posibil sa ceara alti banii...
Doar ei au platit si au intretinut imobilul...exact la asta se gandeau.. Ca ar putea cere din nou bani...nu are nimic de pierdut unchiul... Multumesc.. O sa contactam un avocat sa ne indrume..

Ionut.ion a scris:

Inteleg.
Si familia dvs. a fost singura ce a intretinut acea proprietate si a platit impozitul la primarie, da?
Atunci discutati cu un avocat si "mergeti" pe uzucapiune, daca incercati sa faceti CVC este posibil sa ceara alti banii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune 20 ani?? irinaa88 irinaa88 Buna ziua..parintii mei locuiesc de 28 de ani in casa unchiului mamei,pe care au \"cumparat-o\" la vremea respectiva fara a incheia vreun act!!(se intampla in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ... lauramaria1 lauramaria1 Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ,dar fara acte. Acum vrea să îl vândă și să îl treacă pe noul proprietar. ... (vezi toată discuția)
Probleme uzucapiunea + mostenire ursu2009 ursu2009 buna ziua am si eu o problema legata de o mostenire in anul 1954 bunica mea a ramas in casa parintilor ei , dupa moartea acestora, s-a facut dezbaterea ... (vezi toată discuția)