avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Sunt căsătorită in Cipru in 2011 cu cetățean pakistanez nu e nici o iubire m-am reîntors în România dar certificatul de căsătorie a rămas la el .Cum pot sa obtin certificatul de căsătorie pentru a divorțat în România mai ales nu imi permit sa ajung in Cipru nu au rezultat copii am locuit 1 luna de zile acolo.Am apelat cu ajutorul unui avocat la Consulat dar nimeni nu ma ajuta!Va rog ajutati-ma si ce trebuie să fac!Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Baby.sas , utilizator 15:30, 6 Ianuarie 2020
Nu aveți nici măcar o copie? Originalul nu vă trrbuie!
Dacă nu aveți nicio copie, variantele ar fi:
1)discutați cu soțul să vi-l trimită;
2)mandatați prin procură autentică un avocat din Cipru să vă obțină un duplicat;
3) solicitați instanței să-i pună în vedere soțului să-l depună.

Varianta optimă este cea de-a doua!


Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Nu aveți nici măcar o copie? Originalul nu vă trrbuie!
Dacă nu aveți nicio copie, variantele ar fi:
1)discutați cu soțul să vi-l trimită;
2)mandatați prin procură autentică un avocat din Cipru să vă obțină un duplicat;
3) solicitați instanței să-i pună în vedere soțului să-l depună.

Varianta optimă este cea de-a doua!

Nu stiu nimic de sotul de când am plecat din 2011 de accea doresc sa divortez sa imi refac viata.Nu am nici un act pentru divort de accea doresc sa duvortez in Romania

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț Gelata Gelata Bună ziua, sunt căsătorită cu un străin, mai exact un pakistanez in Cipru, inițial am aflat ca nu era iubire, ba mai mult avea și soție ( nu este ... (vezi toată discuția)
Divort Baby.sas Baby.sas As vrea sa divorțez si nu am actul de căsătorie din cipru,Cum sa il obțin? (vezi toată discuția)
Divort cetatean roman si cetatean strain in strainatate ian_ian14 ian_ian14 Buna ziua, Am fost casatorita cu un cetatean de origine pakistaneza, casatoria avand loc in Cipru, unde am locuit si am lucrat amandoi. El a plecat cu toate ... (vezi toată discuția)