Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine raspunde indicatoarele rutiere...?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine raspunde indicatoarele rutiere...?

Fiti amabili, cu cine pot lua legatura cu privire la situatia unor indicatoare rutiere care nu sunt vizibile, si trebuiesc inlocuite?
loveusa24, utilizator
Cu administratorul drumului ( Primaria locala, CNAIR...).
Vedeti de cine apartin acele drumuri si depuneti o sesizare la dumnealor.
Puteti incerca si cu o sesizare la Politia rutiera din judetul respectiv.
Luati legatura cu administratorul drumului (poate fi primaria pe drumurile comunale) si politia rutiera. Sesizati in scris cu nr. de inregistrare/ data daca doriti sa se faca ceva si sa primiti raspuns. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Amplasarea și întreținerea indicatoarelor rutiere se face de către administratorul drumului respectiv cu avizul poliției.
Dar administratorul unui DN, cine ar putea fi? Primarie, Consiliul Judetean, Pol. Rutiera?
In general, este CNAIR-ul