Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire dublu avans
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire dublu avans

Am încheiat o promisiune bilaterală de vanzare cumpărare pt o garsoniera prin care dezvoltatorul se angajează să încheie contractul de vanzare până la 27.12.2019. Vrem să ne recuperăm avansul si in promisiune scrie ca daca dezvoltatorul va refuza sa incheie contractul de vanzare in forma autentica la termenul stabilit, cumpărătorul poate sa solicite rezoluțiunea prezenței promisiuni cu restituirea dublului avansului. Intrebarea mea este daca acel bloc nu s-a finalizat dar noi alegem sa renuntam dar termenul stabilit in promisiune a trecut, avem dreptul sa primim dublul avansului sau nu mai în cazul în care blocul era gata si vânzătorul refuză să încheie contractul ?
In cuprinsul contractului scrie ceva legat de termenul de finalizare a blocului?
Scrie termen limita 27 dec 2019
Daniela iatan, utilizator