avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisie in Ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisie in Ccc

Buna ziua, copilul meu face 2 ani in 3 martie 2020 iar eu ar trebui sa primesc indemnizatia crestere copil si pe ianuarie. Pe februarie nu primesc pt ca e luna tatalui si nici tatal caci refuza. Intrebarea e, daca imi dau demisia cu data de 1 ianuarie 2020, caci scoala are nevoie sa solicite alta invatatoare la Inspectorat, eu mai primesc indemnizatia pe ianuarie? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ana Niculescu , utilizator 14:10, 7 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Plata indemnizatiei nu este conditionata de asta, asa ca...va puteti depune demisia fara nicio problema.
Multumesc mult pentru raspuns. Stiti sa apara vreo referire legata de intrebarea mea prin legislatie?

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Plata indemnizatiei nu este conditionata de asta, asa ca...va puteti depune demisia fara nicio problema.

Art. 16 din OUG 111/2010
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.
c) abrogată.
(2) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
a) beneficiarul este decăzut din drepturile părintești;
b) beneficiarul este îndepărtat, conform legii, de la exercitarea tutelei;
c) beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute de lege în vederea încredințării copilului spre adopție;
d) beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute de lege în vederea menținerii măsurii de plasament;
e) beneficiarul execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv pe o perioadă mai mare de 30 de zile;
f) copilul este abandonat ori este internat într-o instituție de ocrotire publică sau privată;
g) beneficiarul a decedat;
h) în situația în care beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute la art. 12;
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
j) se constată că timp de 3 luni consecutive se înregistrează mandate poștale returnate.
k) abrogată;

Dupa cum vedeti...nu scrie nimic din ceea ce spuneti dvs., adica ca doriti sa va dati demisia
Ordonanta o gasiti mai jos
[ link extern ]
M-ati ajutat enorm. Multumesc mult!

Ionut.ion a scris:

Art. 16 din OUG 111/2010
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.
c) abrogată.
(2) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
a) beneficiarul este decăzut din drepturile părintești;
b) beneficiarul este îndepărtat, conform legii, de la exercitarea tutelei;
c) beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute de lege în vederea încredințării copilului spre adopție;
d) beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute de lege în vederea menținerii măsurii de plasament;
e) beneficiarul execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv pe o perioadă mai mare de 30 de zile;
f) copilul este abandonat ori este internat într-o instituție de ocrotire publică sau privată;
g) beneficiarul a decedat;
h) în situația în care beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute la art. 12;
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
j) se constată că timp de 3 luni consecutive se înregistrează mandate poștale returnate.
k) abrogată;

Dupa cum vedeti...nu scrie nimic din ceea ce spuneti dvs., adica ca doriti sa va dati demisia
Ordonanta o gasiti mai jos
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa pt. cosmetician acaterina acaterina Eu sunt acum in concediu de maternitate de 1 an si as vrea sa-mi fac pfa pt cosmetica......cum ma afecteaza asta la banii pe care ii iau dupa copil? (vezi toată discuția)
Prestare activitati neremunerate in perioada concediului de crestere copil florianapop florianapop Sunt in CCC si am fost rugata sa predau cateva ore in cadrul unui curs. Nu as incasa niciun ban din aceasta activitate. Este permis acest lucru sau mi se va ... (vezi toată discuția)
Cresa si locul de munca alexandrasmih alexandrasmih Buna ziua, Baietelul meu va merge la o cresa de stat la 1 an si 6 luni. Atunci cand va implini 1 an si 10 luni, ma voi intoarce si eu la serviciu. In aceste ... (vezi toată discuția)