Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cresa si locul de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cresa si locul de munca

Buna ziua,

Baietelul meu va merge la o cresa de stat la 1 an si 6 luni. Atunci cand va implini 1 an si 10 luni, ma voi intoarce si eu la serviciu. In aceste patru luni de zile voi sta acasa, deoarece ma astept ca acomodarea lui sa fie treptata, plus ca mai mult ca sigur vom avea episode de raceli si alte afectiuni diverse, asa cum se intampla de obicei atunci cand duci copilul la cresa/gradinita. Am ales aceasta varianta ca sa ne fie mai usor, daca as incepe munca in acelasi timp cu cresa lui, ar inseamna sa imi iau medical foarte des. Intrebarea mea este daca sunt obligata sa imi incep si eu activitatea in maxim doua luni de zile de la inceperea cresei, pentru ca aud din ce in ce mai des asta, insa nu stiu ce spune legea. Stiu ca daca vreau sa primesc stimulentul de insertie, trebuie sa ma intorc cu minim doua luni inainte de implinirea varstei de doi ani, dar asta e altceva. Imi poate explica cineva clar? Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Art. 16 din OUG 111/2010
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
(la 01-07-2016, Lit. a) a alin. (1) al art. 16 a fost modificat de pct. 14 al art. I din LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 304 din 20 aprilie 2016. )
b) a avut loc decesul copilului.
c) abrogată.
(la 01-07-2016, Lit. c) a alin. (1) al art. 16 a fost abrogată de pct. 15 al art. I din LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 304 din 20 aprilie 2016. )
(2) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
(la 14-10-2012, Partea introductivă a alin. (2) al art. 16 a fost modificată de pct. 17 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care modifică pct. 19 al art. IV din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011. )
a) beneficiarul este decăzut din drepturile părintești;
b) beneficiarul este îndepărtat, conform legii, de la exercitarea tutelei;
c) beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute de lege în vederea încredințării copilului spre adopție;
d) beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute de lege în vederea menținerii măsurii de plasament;
e) beneficiarul execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv pe o perioadă mai mare de 30 de zile;
f) copilul este abandonat ori este internat într-o instituție de ocrotire publică sau privată;
g) beneficiarul a decedat;
h) în situația în care beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute la art. 12;
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
(la 01-07-2016, Lit. i) a alin. (2) al art. 16 a fost modificată de pct. 16 al art. I din LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 304 din 20 aprilie 2016. )
j) se constată că timp de 3 luni consecutive se înregistrează mandate poștale returnate.

Printre cele de mai sus nu vad si "dat-ul la cresa".
Nu sunteti obligata sa inceperti activitatea in maxim doua luni de zile de la inceperea cresei.