Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligații PFA 2020
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligații PFA 2020

Buna seara! Ce obligații are un PFA in anul 2020? Cas si Cass obligatoriu indiferent de venitul realizat? Multumesc!
Nu e nimic schimbat fata de 2019. Daca trebuie sa platiti sau nu contributiile sociale pe pfa depinde doar de valoarea venitului net anual adica incasari anuale din 2020- cheltuieli deductiile anuale platite in 2020. Daca acest venit net anual din 2020 va fi peste plafonul a 12 salarii minime x 2230 lei, atunci automat va trebui sa platiti 10% cass si 25% cas, procente aplicate doar la valoarea plafonului anual. Altfel nu.