Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Angajat cu CIM cu venituri si dintr-o activitate ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Angajat cu CIM cu venituri si dintr-o activitate independenta

Buna ziua,
Un angajat cu CIM care are venituri si dintr-o activitate independenta (agent de asigurari) are obligatia sa plateasca, pe langa impozitul pe venit, si CAS si CASS? Daca da, care este modul de calcul?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Nu are importanta daca in timp ce obtineti venituri din activitatea independenta, mai aveti si un contract de munca valabil.
Contributiile sociale le veti declara in declaratia unica si le veti plati pentru acel pfa doar daca venitul anual net al pfa (venituri anuale brute incasate - cheltuieli anuale deductibile platite) depaseste plafonul a 12 salarii minime bute pe economie din anul respectiv si procentele 10% cass si 25% cas se aplica doar la valoarea plafonului (de exemplu pentru venitul inregistrat in 2020, plafonul este 12 x 2230 lei).
Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna seara,

Sa inteleg ca pt un venit de 2.229 lei/luna se plateste doar impozit de 10% 223 lei => remuneratie neta 2.007 lei, iar pt un venit de 2.230 lei/luna se plateste impozit pe venit 223 lei, CASS 10% x 2230 = 223 lei si CASS 25% x 2230 = 558 lei => remuneratie neta 1.226 lei.
Rezulta ca pt 1 leu incasat in plus se pierd 2.007 - 1.226 = 781 lei la renumeratie neta??!

Gresesc undeva?

Multumesc!
Culculul atat pentru impozitul pe venitul din activitati independente (10% aplicat la totalul venitului anual net adica total venituri incasate - totalul cheltuielilor deductibile platite) cat si pentru contributiile sociale, se face anual nu lunar.