Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infracțiune continuată din culpă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infracțiune continuată din culpă

Salut!

Încerc de ceva timp să găsesc un exemplu de infracțiune continuată din culpă și nu reușesc. Doctrina consideră că nu sunt compatibile, dar unele opinii susțin că atât timp cât legea nu distinge înseamnă că sigur ar putea exista o astfel de situație, fie ea și improbabilă.

Mulțumesc anticipat!

P.S: Scuze dacă întrebarea nu este la fel de importantă și serioasă ca celelalte care probabil au implicație în situații concrete.
NeuSamson, utilizator

Art. 35 vorbește despre unitatea rezoluției de sta la baza tuturor acțiunilor și inacțiunilor, ceea ce exclude culpa.
Exclude și tu autorul acela.
NeuSamson a scris:

Salut!

Încerc de ceva timp să găsesc un exemplu de infracțiune continuată din culpă și nu reușesc. Doctrina consideră că nu sunt compatibile, dar unele opinii susțin că atât timp cât legea nu distinge înseamnă că sigur ar putea exista o astfel de situație, fie ea și improbabilă.

Mulțumesc anticipat!

P.S: Scuze dacă întrebarea nu este la fel de importantă și serioasă ca celelalte care probabil au implicație în situații concrete.

Infractiunile din culpa nu pot fi comise in forma continuata, ”actiunile/inactiunile” trebuie sa fie savarsite cu intentie.
Comiterea mai multor fapte din culpa la diferite intervale de timp, vor constitui infracţiuni distincte aflate in concurs.
"O infracțiune continuată săvârșită din culpă s-ar putea concepe a fi săvârșită atunci când o persoană ia hotărârea de a săvârși la diferite intervale de timp acțiuni sau inacțiuni ori elemente materiale (cu intenție), care, fiecare luate separat ar putea constitui infracțiuni unice simple (unitate naturală), iar față de urmările imediate ale acestor infracțiuni unice făptuitorul are culpa ca formă a vinovăției.

Astfel, o infracțiune de neglijență în serviciu săvârșită în formă continuată s-ar putea săvârși în modul următor: făptuitorul ia hotărârea să își încalce cu intenție o îndatorire de serviciu, la diferite intervale de timp, dar față de urmările imediate ale acestor acte (paguba, de exemplu), el are forma culpei. Sintetic și plastic spus, făptuitorul ia hotărârea să fie neglijent o perioadă de timp."

Ce părere aveți?

sursă: [ link extern ] /

Duca Oana a scris:

Art. 35 vorbește despre unitatea rezoluției de sta la baza tuturor acțiunilor și inacțiunilor, ceea ce exclude culpa.
Exclude și tu autorul acela.
NeuSamson a scris:

NeuSamson, utilizator