avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Care este procedura ce trebuie urmata pentru un divort avand in vedere urmatoarele:
-sunt casatorita de 17 ani am 2 copii,
-vreau sa divortez de sotul meu pentru ca bea si se comporta foarte urat cu mine si cu copiii,
-face scandaluri, ne ameninta ca ne taie, ca ne omoara, ca da foc la casa,
- copiii nu se mai pot concentra la invatatura,sunt speriati, traim un cosmar
Insa sotul ma ameninta ca daca divortez se spanzura dupa ce ne omoara pe noi, iar daca locuim impreuna face scandal, ca nu-i convine programul meu de la serviciu, el lucreaza doar 3 zile pe saptamana, iar eu muncesc 10 ore/zi, ma acuza ca-l insel, ma jigneste. Ma ameninta ca-mi ia copiii. Sfatuiti-ma cum sa rezolv aceasta situatie. Partajul cum se rezolva? ce drepturi are fiecare?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 09:26, 8 Decembrie 2009
buna ziua!
putei promova o actiune pt desfacerea casatoriei din culpa asotului parat, copii sa va fie incredintati dvs spre crestere si educare.
copii care au implinit varsta de 10 ani vor fi ascultati de instanta cu privire la incredintarea lor.
cu privire la partaj art. 30 din codul familiei bunurile dobandite in timpul casatoriei, de oricare dintre soti, sunt, de la data dobandirii lor, bunuri comune ale sotilor.
legea insituie o prezumtierelativa de contributie comuna si egala, insa puteti face dovada dc este cazul ca ati avut o contributie mai mare la dobandirea bunurilor comune.
buna ziua .
avand in vedere consuita sotului, puteti investi instanta de judecata cu actiunea de divort invocand culpa sa.
ca si cerere accesorie puteti solicita incredintarea minorilor , si stabilirea pensiei de intretinere .
instanta competenta este cea in a carei raza teritoriala au avut ultimul domiciliu comun sotii .

in ceea ce priveste partajul , acesta se solutioneaza de regula dupa pronuntarea hotararii de divort .
obiectul procesului de partaj il formeaza bunurile comune, achizitionate in perioada casatoriei .
-avand in vedere situatia prezentata de mine ce sanse are sotul meu sa ia custodia unuia din copii?
-care ar trebui sa fie contributia sa pentru intretinerea copiilor, avand in vedere ca nu are venituri care sa le permita acestora un trai decent ?
-daca eu sunt cea care intentez actiunea de divort poate sa se opuna si sa nu accepte desfacerea casatoriei?
daca puteti proba comportamentul si conduita sotului, sansele sa i se atribuie custodia vreunui copil sunt minime. daca acestia au peste 10 ani vor fi audiati oricum in camera de consiliu .

cuantumul pensiei de intretinere pt. doi copii este de 1/3 din venitul sotului .

de opus se poate opune actiunii de divort, dar asta nu inseamna ca in functie de probatoriul administrat , instanta nu va dispune desfacerea casatoriei .
`nimeni nu poate fi obligat sa continue o relatie iremediabil vatamata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un divort cat mai rapid? ce trebuie sa fac? soderf soderf suntem casatoriti de 4 ani , avem 2 copii minori , totul e foarte bine , insa cariera noastra profesionala ne impune un dirvort , practic nu ne intereseaza ... (vezi toată discuția)
Consultatii in cazuri de divort GEORGETA_TEBREAN GEORGETA_TEBREAN Buna seara.Sunt in situatie delicata in familie.As dori sa stiu ce se va intampla in cazul unui divort de sotul meu,ce presupune si ce consecinte are. ... (vezi toată discuția)
Cine ma poate sfatui Danyta Danyta buna am 25 de ani si 2 copii sant casatorita de 8 ani si de 2 luni sotul meu a plecat de acasa cu o femeie cred a sunat de vro cateva ori in timpul acesta ce ... (vezi toată discuția)