avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lamurire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lamurire

Buna ziua. In luna Septembrie 2019,am fost ,,vizitati,,de doi agenti de la Politia Locala sect.5,cu o adresa semnata de Directorul Executiv din cadrul Politiei Locale,prin care ni se solicita sa le punem la dispozitie documentele contabile ale asociatiei noastre pe primul trimestru al anului 2019,in conformitate cu legea 196/2018.
Intrebarea mea este, ce legatura are Politia Locala cu verificarea documentelor asociatiilor de preprietari?Legea 155/2010 nu prevede in atributiile Politiei Locale verificarea asociatiilor de proprietari.Am intrebat la Primaria sect.5 ,iar cei de la biroul de relatii cu asociatiile de proprietari mi-au spus ca sunt obligat sa le pun la dispozitie documentele ,pentru a fi verificate de un expert contabil.
Intrebarea mea este, daca sunt obligat sa le predau documentele?
Cu stima.
Cel mai recent răspuns: adrius , utilizator 17:53, 10 Ianuarie 2020
Daca a fost depusa o plangere impotriva asociatiei de proprietari ,competent sa desfasoare verificari este politia teritoriala prin personal specializat
Sunteti obligat in calitate de reprezentanti legali ai asociatiei de proprietari sa puneti la dispozitie autoritatilor in drept sa verifice ,documentele in vederea verificarii acestora
Atat timp cat ati fost vizitati de reprezentantii politiei teritoriale,legal era sa fiti oficial informati de temeiul legal al verificarii documentelor asociatiei de proprietari
Pentru clarificarea situatiei aveti dreptul legal sa solicitati oficial conducerii unitatii de politie sa comunice date relevante
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2020
ynocentta, utilizator
Este vorba de Politia Locala. sect.5.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.incerc sa inteleg din legea 196 cate institutii sau ... adrius adrius Buna ziua.Incerc sa inteleg din legea 196 cate institutii sau servicii din cadrul primariilor au drept de control si in ce baza:Dupa cum spune legea ... (vezi toată discuția)
Asociatie locatari - cenzori / verificari contabilitate Maria Neagu Maria Neagu Va rugam un sfat! Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Desi Adunarea Generala a proprietarilor unei asociatii de locatari a ales o comisie de cenzori, ... (vezi toată discuția)
Verificare activitate comitet la terminarea mandatului casutza casutza Buna ziua, Vin cu o alta rugamite de ma lamuri pe urmatoarele aspecte: 1. Ce actiuen e mai bine de facut: un audit, o verificare de gestiune contabila ... (vezi toată discuția)