Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenitor

Buna ziua. Bunicii mei au murit. Au avut 3 copii. Tata,o sora și un frate ( Mătușa și unchiul meu) sa făcut succesiune și au toți 3 drept legal. Anul trecut a murit și tatăl meu, acum unchiul ,Mătușa si mama vor sa vândă casa. La succesiunea după tata, mama are 66 %, eu și sora mea 33. Eu sunt de-acord sa vândă casa in schimb sora mea cere mai mulți bani decât i se cuvin și refuza sa dea procura, ea fiind plecată din țara de peste 14 ani. Ce se poate face in situația asta? Mulțumesc!
pyerr79, utilizator
Se poate face partajarea bunului, cu atribuirea către mamă a imobilului și cu obligarea de a vă despăgibi pe dvs. pe soră și pe mătușă.
Se mai pot vinde cotele deținute de dvs, mamă și mătușă urmând ca apoi cumpărătorul să facă partajul cu sora, dar trebuie să găsăți o persoană dispusă să cumpere înastfel de condiții.
Adrian ALBU, Avocat