Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj divorț

Bună seara.
În cazul în care se ajunge la un divorț, dacă terenul pe care cei doi soți au construit casa, apartine doar unuia dintre soti dobândit prin act de donație, cum se va împărți casa?? Multumesc
Casa se va împărți în mod egal între soți. Soțului care are terenul i se va atribui și casa, dar acesta va fi obligat să-l despăgubească în bani (sultă) pe celălalt soț.
Proprietarul terenului va deveni și proprietarul casei, cu obligarea acestuia la plata unei sulte către cealaltă parte!
Multumesc frumos dl avocat. Însă soțul care trebuie să plătească jumatare din casa soției, nu are banii și nu lucrează cu contract de munca pt a putea plăti suma eșalonat. În acest caz, ce se poate intampla? Mentionez ca relațiilor celor doi soți, după divorț, nu sunt bune, iar soția este cea care a deschis proces pt partaj. Multumesc
Nu poate plati, va fi executat silit.
Sotii pot ajunge la intelegere sa vanda cu totul si la fel sa ajunga la intelegere in ce priveste suma ce i se cuvine sotiei, de banii ce ii raman, sotul isi paote lua ceva mai mic.
Daca casa se poate imparti in natura, se poate face si asa.
De locuit in aceiasi locuință nu poate fi vorba, pt ca nu se inteleg. Executat silit, asta înseamnă că se va vinde casa și se va împărți suma la cei doi soți, corect?
Mari76, utilizator