avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza iml
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza iml

Buna ziua!
care este pretul pentru o expertiza psihiatrica la iml?
expertizqa se face cu persoana,nu cea in care persoana nu trebuie sa fie prezenta(doar actele medicale);
in cazul unui proces civil ,judecatorul a cerut expertiza,cine o plateste?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: leonardy44 , utilizator 18:15, 25 Ianuarie 2020

Va multumesc,domnule Popa!
mai am o dilema,am platit pt expertiza,ca partea in dosar -parat;
nu ma pot intelege cu av ,mi a spus ca partea reclamanta va plati expertiza;
-in acet caz,pot sa depun la termnul urmator,chitantele si sa cer recuperarea banilor de la reclamant? sau eventual impartirea cheltuielilor?
multumesc!
Ati platit din proprie initiativa sau vi s-a cerut de catre organul judiciar ? Cui a fost incredintata proba cu expertiza ?
Puteti depune chitanta daca tot ati platit cu adresa de inaintare si nr. de inregistrare/ data de la registratura parchet/ arhiva tribunal.
Daca veti castiga procesul puteti cere instantei sa aprobe sa vi se ramburseze cheltuielile de catre partea care a pierdut.
multumesc pt raspuns!
pt a putea demara expertiza iml ne a cerut sa achitam o taxa,unde ni s a eliberat chitanta ;
-pt expertiza iml a cerut si expertiza psihologica,unde se plateste si pt rezultatul examenului,tot cu chitanta;
-proba cu expertiza a cerut o instanta pt martorul din partea partii parate;
-Pot depune acum la primul termen aceste chitante pt a recupera banii? cine stie ce sentinta mai primim....
multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 24 Ianuarie 2020
leonardy44, utilizator
Depuneti chitantele asa cum am mentionat in mesajjul anterior.
multumesc,domnule Popa! asa vom face!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prețul unei contraexpertize VIonela VIonela Bună ziua ! Mă constitui parte vătămată într-un proces penal în care tatăl meu a fost lovit mortal de o mașină al cărei șofer nu avea permis și a ... (vezi toată discuția)
Stabilire onorariu expertiza judiciara Gadjo Gadjo Care este procedura/ cadrul legal prin care un expert tehnic judiciar solicita/stabileste onorariul intr-un dosar penal in care a fost numit de organele de ... (vezi toată discuția)
Expertiza in noul cod de procedura penala aprobat prin legea nr. 135/ 2010, in vigoare incepand cu data de 01.02.2014 POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE CAPITOLUL VII Expertiza ART. 172 Dispunerea efectuării expertizei (1) Efectuarea unei expertize se dispune când pentru constatarea, clarificarea sau ... (vezi toată discuția)