Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza iml
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza iml

Buna ziua!
care este pretul pentru o expertiza psihiatrica la iml?
expertizqa se face cu persoana,nu cea in care persoana nu trebuie sa fie prezenta(doar actele medicale);
in cazul unui proces civil ,judecatorul a cerut expertiza,cine o plateste?
multumesc!

Va multumesc,domnule Popa!
mai am o dilema,am platit pt expertiza,ca partea in dosar -parat;
nu ma pot intelege cu av ,mi a spus ca partea reclamanta va plati expertiza;
-in acet caz,pot sa depun la termnul urmator,chitantele si sa cer recuperarea banilor de la reclamant? sau eventual impartirea cheltuielilor?
multumesc!
Ati platit din proprie initiativa sau vi s-a cerut de catre organul judiciar ? Cui a fost incredintata proba cu expertiza ?
Puteti depune chitanta daca tot ati platit cu adresa de inaintare si nr. de inregistrare/ data de la registratura parchet/ arhiva tribunal.
Daca veti castiga procesul puteti cere instantei sa aprobe sa vi se ramburseze cheltuielile de catre partea care a pierdut.
multumesc pt raspuns!
pt a putea demara expertiza iml ne a cerut sa achitam o taxa,unde ni s a eliberat chitanta ;
-pt expertiza iml a cerut si expertiza psihologica,unde se plateste si pt rezultatul examenului,tot cu chitanta;
-proba cu expertiza a cerut o instanta pt martorul din partea partii parate;
-Pot depune acum la primul termen aceste chitante pt a recupera banii? cine stie ce sentinta mai primim....
multumesc!
leonardy44, utilizator
Depuneti chitantele asa cum am mentionat in mesajjul anterior.
multumesc,domnule Popa! asa vom face!